Atatürk'ün Hayatı Kısa Özeti

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda SeLeN tarafından 23 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Atatürk'ün Hayatı Kısa Özeti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk’ün hayatı kısaca,
  Atatürk’ün hayatı özet bilgi


  Atatürk’ün Hayatı

  Mustafa Kemal Atatürk, 1881’de Selanik’te dünyaya geldi. Annesinin adı Zübeyde Hanım, babasının adı ise Ali Rıza Efendi’dir. İlkokulu, Mahalle Mektebinde başlayıp Şemsi Efendi Okulunda tamamlamıştır. Ortaokula Selanik Mülkiye Rüştiyesinde başlayıp Selanik Askeri Rüştiyesinde tamamlamıştır. Lise eğitimini Selanik Askeri idadisinde almıştır. Üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisiyle tamamlamıştır. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni tarafından ismine “Kemal” ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı.
  Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma çerçevesinde Ülke topraklarının düşmanlarca paylaşılması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 da Samsunda milli mücadeleyi başlattı.
  Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de başarılarıyla ve TBMM’nin açılmasını sağlaması nedeniyle Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilanıyla beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi.
  1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e TBMM tarafından “Atatürk” soyadı layık görüldü. Atatürk, yenilikleri, savaşlardaki başarıları, imzaladığı inkılâplar sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş medeniyet seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda hayata veda etti. Ülkeyi yasa boğdu.
  Atatürk’ün hayatı her Türk’e örnek vatan sevdalısı, destansı bir hayattır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk'ün Hayatı Kısa Forum Tarih
Mustafa Kemal Atatürk'ün askerlik hayatı katıldığı savaşlar kısaca Atatürk Hakkında Herşey 17 Mart 2016
Atatürk'ün Öğrenim Hayatı Hakkında Kısa Bilgi Atatürk Hakkında Herşey 26 Ekim 2013
Atatürk'ün Hayatı Özeti Kısaca Atatürk Hakkında Herşey 21 Ekim 2013
Atatürk'ün Eğitim Hayatıyla İlgili Anıları Kısa Atatürk Hakkında Herşey 12 Ekim 2013
Mustafa Kemal Atatürk'ün Hayatı Kısaca Atatürk Hakkında Herşey 7 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş