Atatürkün Giyimi Nasıldı

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürkün Giyimi Nasıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürkün giyim tarzı
  Atatürkün giyim kuşamı
  Atatürkün giyinme şekli


  Ata, devrinin en şık lideriydi. Ölümünden sonra bile ondan daha şık giyinen bir lider çıkmadı' diyen modacı Faruk Saraç, Ata'nın şıklığını ve giyim stilini anlatırken, bilinmeyen yönlerini de gün ışığına çıkardı.

  [​IMG]

  Faruk Saraç, Ata'nın kıyafetlerini sunduğu 'Sarı Zeybek' defilesini hazırladığı sırada kıyafetlerini incelerken bu bilinmeyen yönlerini keşfetmiş. Saraç, Atatürk'ün ölümünün 60. yıldönümünde 10 Kasım 1998'de Dolmabahçe'de düzenlediği 'Sarı Zeybek' defilesinde Ata'nın kıyafetlerini günümüze taşımıştı.

  [​IMG]

  Faruk Saraç, Atatürk'ün, kendi kıyafetlerini çizen bir stilist olduğunu da vurgulayıp 'Ata'nın hiç lacivert elbisesi yoktur; çünkü lacivert, memur rengi olarak bilinir. Ata, lider olarak siyahı tercih etmiştir. Yine aynı nedenle Ata'nın hiç mavi gömleği de yoktur. Atatürk, gömleklerinde beyaz ve kemik tonlarını kullanmıştır. Bana göre moda, kendi teninin renk seçimi, fiziğine göre model seçimidir. Atatürk de bundan yola çıkarak, hem ten rengine göre renk seçmiş hem de fiziğine göre model seçerek stilini yaratmış biridir.

  [​IMG]

  Ata, aksesuarı çok iyi kullanan biriydi. O zamanların aksesuarı olan baston, kol düğmesi ve hiç yanından ayırmadığı köstekli saati ve yelekleri, şapkayı kıyafetine seçmesi Atatürk'ün giyimde de ne kadar öncü olduğu gösteriyor. Ata'nın başka bir yönü de, kendi giysilerinin modelini kendi çizer, baş ustası Serkis ve Ekonomidis ustalara diktirirdi' diyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürkün Giyimi Nasıldı Forum Tarih
Atatürkün gerçekleştirdiği inkılapların toplumda yerleşmesinde basın yayın organlarının etkileri Atatürk Hakkında Herşey 15 Şubat 2017
Atatürkün Türk diline gösterdiği hedef nedir? Atatürk Hakkında Herşey 5 Ocak 2016
Atatürkün milli kültüre verdiği önem nedir Atatürk Hakkında Herşey 22 Ekim 2015
Atatürkün müziğe verdiği önemle ilgili kompozisyon kısa Atatürk Hakkında Herşey 10 Mayıs 2014
Atatürkün din istismarı konusundaki görüşleri nedir Atatürk Hakkında Herşey 4 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş