Atatürk'ün En Büyük Eseri Nedir

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürk'ün En Büyük Eseri Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'ün En Büyük Eseri neden Cumhuriyettir,
  Atatürk'ün En Büyük Eseri Cumhuriyet,
  Atatürk'ün En Büyük Eseri Türkiye Cumhuriyeti

  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN EN BÜYÜK ESERİ CUMHURİYET

  Türkiye Cumhuriyeti tıpkı diğer cumhuriyetler gibi ulus, laiklik ve yurttaş kavramları üzerine otursa da, bu kavramlara, Anadolu topraklarının özgün rengini katmayı da başarmıştır. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti yalnız geri kalmış ülkeler açısından değil, gelişmiş ülkeler açısından da farklı ve başarılı bir model olarak görülmüş ve değerlendirilmiştir.

  Cumhuriyet soylu bir ülkü, Mustafa Kemal 'in Kurtuluş Savaşı sonrası, büyük aydınlanmacı şair Tevfik Fikret 'in "Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür" belgisinde ifadesini bulan idealler doğrultusunda yaptığı düzenlemeler bütününün adıydı...

  M. Kemal nezdinde kazanılan zafer çok büyüktü, ama henüz tam ve nihai hedef elde edilmiş sayılmazdı. Kılıçla kazanılan zafer; siyasette, ekonomide, bilim ve kültür sahalarında elde edilecek zaferlerle taçlandırılmalı ve pekiştirilmeliydi. Yoksa tekrar savaş öncesi duruma dönme tehlikesi söz konusu olabilirdi.

  M. Kemal, bağımsızlık savaşının kazanılıp Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından bu gerçeği şu şekilde ifade ediyordu: "Bugüne değin kazandığımız başarı, bize ancak ilerleme ve uygarlık doğrultusunda bir yol açmıştır. Bize ve gelecek kuşaklara düşen görev, bu yol üzerinde durmaksızın ilerlemektir." Durmaksızın ilerlemek; işte onun bir ulus inşa etmedeki başarısının ve bu ulusa büyük bir ufuk gösterebilme yetisinin sihirli anahtarı buydu.

  M. Kemal, bağımsızlığı ve Cumhuriyeti elde etmek kadar, bunları korumak ve geliştirmenin de önemli olduğunu ve bu sürecin oldukça zorlu geçeceğini çok iyi biliyordu. Gençliğe seslenişte "Ey Türk istikbalinin evladı, işte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır!" derken, bağımsızlığımızın ve Cumhuriyetimizin dışarıdan ve içeriden ne tür büyük tehditlerle karşı karşıya olabileceğine ilişkin çok önemli bir öngörüde ve uyarıda bulunuyordu, bugünleri ta o günlerden görürcesine önlemler öneriyordu.

  Bir azınlık yönetimi olan monarşiden ve soylu olduğu düşünülen bir azınlığın yönetimi olan aristokrasiden farklı olarak, halkın yönetimi anlamını taşıyan cumhuriyet, elbette ki yıllardır halkı siyaset sürecinin dışında bırakarak ülkeyi yönetmiş olan güçlü azınlık grupların tepki ve engelleme çabaları ile karşılaşacaktı.

  Mustafa Kemal büyük bir tarihi cesaret göstererek Osmanoğulları hanedanı üyesi olmayan hiçbir şahsın iktidar olamadığı Osmanlı teokratik-monarşisine son vermeyi ve yerine halkın yönetimini geçirmeyi hedefliyordu. Monarşi yönetimine son verirken bu yönetimin temel dayanağı olan ve padişahın yetkisini dinden aldığı varsayımına dayanan din devleti anlayışı yerine, yetkinin ve yönetimin kaynağının dünyevileştirilmesini ifade eden laik devlet anlayışı geçirilmek zorundaydı. Türkiye Cumhuriyeti, bu gelişmelerin sonucunda teokrasi yerine "Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir!" anlayışını, aile hükümranlığına ve verasete dayalı iktidar yerine "Egemenlik kayıtsız koşulsuz ulusundur" anlayışını ilke edinmiş; bu iki ilke, cumhuriyetin üzerinde yükseldiği iki ana kolon olmuştur.

  Bu noktada şunu anımsamakta da fayda var: Türkiye Cumhuriyeti kurulan ilk cumhuriyet yönetimlerinden biridir. Avrupa da dahil tüm dünyada cumhuriyet rejiminin yaygınlaşması Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanından sonraki dönemlerde olmuştur. Balkanlar'da 2. Dünya Savaşı sonrası, Asya ve Afrika'da da çok daha sonraları cumhuriyet rejimleri kurulabilmiştir. Yani Mustafa Kemal Türkiye'si pek çok konuda olduğu gibi, cumhuriyet alanında da dünyaya öncülük etmiştir.

  Türkiye Cumhuriyeti, bir taklit yönetim olmayıp evrensel değerler ile yerel değerlerin başarılı bir harmanlanmasının ürünü olan son derece özgün bir uygarlaşma projesiydi. M. Kemal, "Efendiler, biz benzememekle ve benzetmemekle övünmeliyiz, kendimiz olmalıyız" derken ve yine başka bir yerde, Türkiye Cumhuriyeti'ni "tüm insanlığın dikkatle üzerinde durmasına değer" bir uygarlaşma modeli olarak tanımlarken, yeni cumhuriyetle taklitçi olmayan bir uygarlaşma projesinin hayata geçirilmeye çalışıldığına da dikkat çekmiş oluyordu.

  Türkiye Cumhuriyeti tıpkı diğer cumhuriyetler gibi ulus, laiklik ve yurttaş kavramları üzerine otursa da, bu kavramlara, Anadolu topraklarının özgün rengini katmayı da başarmıştır. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti yalnız geri kalmış ülkeler açısından değil, gelişmiş ülkeler açısından da farklı ve başarılı bir model olarak görülmüş ve değerlendirilmiştir.

  Cumhuriyetimizin en büyük başarılarından birisi de İslam dünyasında ilk kez ve Avrupa'nın pek çok ileri demokrasisinden çok daha önce kadınlara aile içinde eşit haklar ile belediye (1930), muhtarlık (1933) ve milletvekilliği (1934) seçme ve seçilme hakkının tanınmış olmasıdır.

  Pek çok ülkede cumhuriyete geçiş uzun ve kanlı mücadelelerin ürünü olmuşken, bizim Cumhuriyetimizin ayırıcı özelliklerinden birisi de diğer örneklere kıyasla çok daha barışçıl yöntemlerle kurulmuş olmasıdır. M. Kemal yeri geldiğinde "Devrimin yasaları, bütün yasaların üstündedir" diyerek büyük bir devrimcinin kararlılığı ve tavizsizliği ile davransa da, 600 yıllık teokratik-monarşik gelenekten cumhuriyete geçişi, büyük ölçüde barışçıl yöntemlerle gerçekleştirmiş bir liderdir. Bu özelliklerinden olsa gerek, ünlü Alman düşünürü Helberg Melzig , Atatürk'le ilgili olarak "Eski çağın büyük filozofu Eflatun 'un 'Ya yöneticiler filozof ya da filozoflar yönetici olsalar!' yolundaki iki bin yıllık dileği, ilk kez 20. yüzyılda Atatürk'ün kişiliğinde tam olarak gerçekleşmiş bulunuyor" değerlendirmesini yapmıştır.

  Gerçekten de böyle olduğu içindir ki, 20. yüzyılın nice önemli sayılan-sanılan siyaset adamının yarattığı eserler düş kırıklıkları içinde yıkılıp giderken, Mustafa Kemal Atatürk hem kendi ulusunun hem de dünya halklarının kaybolmayan sevgisini kazanmış ve "Benim en büyük eserim" dediği Cumhuriyet 83. yaşına ulaşmıştır.

  M. Kemal Atatürk, yıllar önce tüm yıkma girişimlerine karşın büyük bir tarihi özgüvenle "Devrimin hedefini kavramış olanlar, onu korumayı her zaman başaracaklardır" demişti.

  83. yılında Cumhuriyetimiz yine içeriden ve dışarıdan tehditlerle kuşatılmaya çalışılmaktadır. Bugün bizlere düşen görev, Atatürk'ün "en büyük eseri" olan Cumhuriyete sımsıkı sarılmak ve onun bu tarihi özgüvenini boşa çıkarmamaktır.

  Çünkü Cumhuriyet, bizi varlar etrafında var eden, güvenli ve huzur dolu bir ülkeyi ulusal birliğin kıvançlı şemsiyesi altında toplayan bir kudrettir... O kudrete hep birlikte sahip çıkalım..
  Çankaya Belediye Başkanı
  Prof. Dr. Muzaffer Eryılmaz
   

 2. cumhuriyet neden önemli?
   

 3. başka eserlerini de yazın
   

 4. başka eseri yok mu atatürkün?
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk'ün Büyük Eseri Forum Tarih
Atatürk'ün Büyük Nutku Atatürk Hakkında Herşey 22 Mayıs 2011
Atatürk'ün büyük başarıları Tarihi Bilgiler 9 Mart 2009
Atatürk'ün birleştirici ve bütünleştirici yönlerine örnekler nelerdir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 10 Şubat 2017
Atatürk'ün yaptığı hizmetler madde madde kısaca Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017
Atatürk'ün özellikleri madde madde kısaca Atatürk Hakkında Herşey 23 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş