Atatürk'ün Ekonomi Anlayışı hakkında bilgiler

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürk'ün Ekonomi Anlayışı hakkında bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ataürk'ün Milli Ekonomi Anlayışı Nedir
  Atatürk'ün Milli Ekonomi Anlayışı Hakkında Bilgi


  Büyük önderin görüşleri ile ilgili yapılan araştırmalar, O’nun ekonomi ala-nında da dehasının ışıklarını yansıtan bir ekonomik kalkınma modeli geliştirdiğini, uyguladığını ve büyük ekonomik sonuçlar aldığını göstermektedir. Dünyanın ezilen uluslarına bağımsızlık konusunda verdiği büyük örneklerle birlikte ekonomik ve toplumsal kalkınma modeli örneği de vermiştir. Bugünkü bilgilerimizle dahi bizlere ve dünyanın gelişmekte olan ülkelerine yol gösterici özellikler taşıyan bu model, toplum refahının bölgeler ve kişiler arasında dengeli dağılımı açısından türlü güç-lükleri olan gelişmiş ekonomileri yönetenlere de önemli yararlar sağlamaktadır. Bu özellikleri ile Atatürk’ün ekonomi politikası, uygulaması ve uygulamada aldığı sonuçlar, bütün ülkelerin yönetici ve uzmanlarınca önemle incelenmelidir. Görü-lecektir ki bu model, dünyanın kıt doğal kaynaklarının iyi kullanılmasını sağlamak açısından insanlık yararına büyük sonuçlar vermektedir.

  Atatürk’ün yönetim ve ekonomiye ilişkin düşünceleri, ülkemizin çağdaş kal-kınma politikasına yön veren, hatta gelişmekte olan ülkelere örnek olan bir model olarak değerlendirilmelidir. Ülkemizin gelişmesinde başka modeller aranmasına gerek yoktur.

  Model ortadadır. Özellikle 1929 büyük ekonomik bunalımı döneminde; yeni ulusal kurtuluş savaşından çıkmış, yeni bir devletin kurulduğu ve bu devletin her sektörde ve alanda yeniden inşa edildiği bir süreçte getirilen politikalar ve sanayileşme planları bu modelin en önemli uygulamalarıdır. Öyle bir model ki dünyada örneği olmayan bir kalkınma ve gelişme hızı bu dönemde gerçekleşmiştir. Atatürk, bu ekonomik model ile tamamen sıfırlanmış bir ekonomiden insan gücü, sermaye, bilgi, altyapı ve hiçbir dış destek olmadan ağır sanayisini kurmuş ve planlı kalkınma dönemini başlatmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk'ün Ekonomi Anlayışı Forum Tarih
Atatürk'ün Ekonomik Faaliyetleri Önemsemesinin Nedenleri Nedir Atatürk Hakkında Herşey 13 Şubat 2014
Atatürk'ün Ekonomik Alanda Yaptığı İnkılaplar Nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 18 Haziran 2011
Atatürk'ün Ekonomi Alanında Yaptığı Yenilikler Nedir Atatürk Hakkında Herşey 18 Haziran 2011
Atatürk'ün Ekonomi Alanında Yaptığı Hizmetler Nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 18 Haziran 2011
Atatürk'ün Ekonomi Politikası Hakkında Bilgi Atatürk Hakkında Herşey 18 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş