Atatürk'ün dil ve tarih fakültesini kurmasının amacı nedir?

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürk'ün dil ve tarih fakültesini kurmasının amacı nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'ün dil ve tarih fakültesini kurmasındaki amacı nedir?
  Atatürk dil tarih fakültesini neden kurdu


  Atatürk'ün ulusal kültürün oluşması için ana öğeler olarak gördüğü tarih ve dil çalışmalarını yürütmek, dil devrimini gerçekleştirmek amacıyla birbiri arkasına "2" ayrı dernek kurulmuştu: Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu. Ancak çalışmalar bu kurumlar aracılığı ile sürdürülürken bir yandan bunların desteklenmesi, öte yandan verilerin uygulamaya konularak sonuçlarının salt bilimsel açıdan değerlendirilmesi ve giderek tarih araştırmaları ile özleşen Türkçeyi topluma kazandırabilmek için bu konuların uzmanlarının ve öğretmenlerinin yetiştirilmesi de gerekiyordu. Bilimsel araştırmaların yanıbaşında öğretim de yapacak olan böyle bir kurum, aynı zamanda akademik bir kuruluş olacaktı.
  Bu nedenle 1935 yılında Başkent Ankara'da adını doğrudan doğruya Atatürk'ün koyduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin açılması yoluna gidilmişti. Bununla ilgili kuruluş yasasının Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülmesi sırasında Milli Eğitim Bakanı Saffet Arıkan böyle bir fakülte kurmadaki amacı şöyle belirtmişti:
  "Atatürk'ün yüksek dehasından doğan ve kendi kutlu eliyle yaratılan tarih ve dil devinimi, bunlara bağlı olan arkeoloji ve coğrafya bilgileri için Ankara'da bir fakülte açılacaktır. Bu fakülte, bu bilimleri öğretecek, üretecek ve olabildiğince kısa bir süre içerisinde bilim dünyasının gözü önüne bu hakikatleri sermeye çalışacaktır."
  Fakültenin kuruluşunu öngören 2795 sayılı yasanın gerekçesinde ise "2" ayrı gereksinme vurgulanmıştı: "Başkentte, bir yönden Türk kültürünü bilgi yöntemi ile işleyecek bir inceleme ve araştırma kurumuna olan gereksinme, öte yandan orta öğretim kurumlarımıza ulusal dil ve tarihimizin bilimsel ve en yeni anlayışlarına göre haırlanmış öğretmen yetiştirmek..."
  Böylece 9 Ocak 1936'da Atatürk'ün de katıldığı büyük bir törenle öğretime başlayan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, bilimsel araştırmalar yapma ve yaymanın dışında Tarih Kurumu, ile Dil Kurumu'nun çalışmalarını da birlikte değerlendirip senteze varmaya da çalışacaktı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk'ün tarih fakültesini Forum Tarih
Atatürk'ün dil ve tarih konularına önem vermesinin sebepleri kısaca Atatürk Hakkında Herşey 4 Aralık 2016
Atatürk'ün tarih bilimine katkıları nelerdir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 21 Ekim 2015
Atatürk'ün Türk Tarihine Verdiği Önem Kısaca Atatürk Hakkında Herşey 21 Kasım 2013
Atatürk'ün Milli Tarihimize Verdiği Önem Nedir Atatürk Hakkında Herşey 9 Ekim 2013
Atatürk'ün kurmuş olduğu dil ve tarih-coğrafya fakültesi hakkındaki bilgiler nelerdir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş