Atatürkün Dil İle İlgili Çalışmaları Nelerdir

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Eylül tarafından 23 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Atatürkün Dil İle İlgili Çalışmaları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürkün Dil İle İlgili Çalışmaları Hakkında Bilgi


  Atatürkün Dil İle İlgili Çalışmaları Nelerdir

  Atatürk, öncülüğünü yaptığı çağdaşlaşma hareketinde, dil bağımsızlığını, siyasal ve ulusal bağımsızlığın ayrılmaz parçası olarak değerlendirmiştir. Cumhuriyetin ilanıyla başlayan ve Ulusumuzu çağdaş dünyanın evrensel değerleriyle buluşturmayı amaçlayan çok yönlü girişiminde Türkçenin yalınlaştırılmasına, dilimizin gerçek kimliğine kavuşturulmasına ve yabancı sözcüklerden arındırılmasına büyük önem vermiştir.

  [​IMG]

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk diline katkıları şöyledir;

  1. 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk Dil Kurumu'nu kısa adıyla TDK'yı kurmuştur.

  TDK'nın amacı, "Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" olarak tespit edilmiştir.

  Atatürkün sağlığında, 1932, 1934 ve 1936 yıllarında yapılan üç kurultayda hem kurumun yönetim organları seçilmiş, hem dil politikası belirlenmiş, hem de bilimsel bildiriler sunulup tartışılmıştır. 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayında yapılan Birinci Türk Dili Kurultayı sonunda Kurumun "Lügat-Istılah, Gramer-Sentaks, Derleme, Lenguistik-Filoloji, Etimoloji, Yayın" adları ile altı kol hâlinde çalışmalarını sürdürmesi kabul edilmiştir. Sonraki kurultaylarda bu kollardan bazıları ayrılmış, bazıları tekrar birleştirilmiş; fakat ana çatı değiştirilmemiştir.

  2. 01 Kasım 1928 tarihinde kabul edilmiş olan Latin alfabesi kökenli Türk Alfabesi'nin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

  Atatürk, Türk dilinin yazilisina uygun olan sesli ve sessiz harfleri bilimsel metodla bir araya getirerek konusma fonetigimize uygun bir yazi (alfabe) fonetigini de bize kazandirmis oldu.

  3. 1937 yılında Fransızcadan çevirisi olan ve bu günkü Türkçe Geometri terimlerinin hepsini içerisinde barındıran eseri olan " Geometri" adlı kitabı yazmıştır.


  4. Ayrıca Güneş Dil Teorisi ile ilgili çalışmalarda yapmış ve benimsemiştir.

  Güneş Dil Teorisi, bütün dillerin Türkçeden geldiğini ileri süren dilbilim kuramı. Kuram, 1930'lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk tarafından desteklendi ve bizzat geliştirildi, ancak dilbilimciler tarafından kabul görmedi ve kısa sürede önemini yitirdi. Atatürk'ün 1938 yılında vefatının ardından İbrahim Necmi Dilmen Ankara Üniversitesindeki Güneş-Dil Teorisi ile ilgili derslerine son verdi. Öğrencileri bunun sebebini sorduklarında Güneş öldükten sonra onun teorisi nasıl hayatta kalabilirdi diye cevap vermişti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürkün İle İlgili Forum Tarih
Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri Kısa Atatürk Hakkında Herşey 30 Ekim 2012
Atatürkün Hemşireler İle İlgili Söylediği Sözleri Atatürk Hakkında Herşey 6 Eylül 2012
Atatürkün Futbol İle İlgili Sözleri Atatürk Hakkında Herşey 31 Ağustos 2012
Atatürkün Fatih Sultan Mehmet İle İlgili Sözleri Atatürk Hakkında Herşey 29 Ağustos 2012
Atatürkün Esnaflar İle İlgili Sözleri Atatürk Hakkında Herşey 26 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş