Atatürkün bilime ve teknolojiye verdiği önem

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürkün bilime ve teknolojiye verdiği önem konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürkün teknolojiye verdiği önem kısaca,Atatürkün bilime ve teknolojiye verdiği önem kompozisyon,Atatürkün bilime verdiği önem nedir,Atatürkün teknolojiye verdiği önem,Atatürkün bilime verdiği önem özet

  ATATÜRK� ÜN BİLİM VE TEKNOLOJİYE ÖNEM VERMESİ
  [​IMG]

  Atatürk�ün temel inanışlarından ve onun düşünce sistemi olan Atatürkçülüğün unsurlarından biride ; ilmin ve aklın rehberliği altında sürekli çağdaşlaşmadır. Başka bir terim ile ; her çağın ilim ve teknolojisinin rehberliği ve getirdiği yeniliklerin ışığı altında toplumun çağdaşlaşma, modernleşmeyi sürdürmesidir.

  Atatürk bilim ve teknolojinin önemini �Dünyada her şey için , medeniyet için, hayat için , başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir,fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cehalettir, doğru yoldan sapmaktır� sözleri ile açıkca göstermiştir.

  Türk milletini geri bırakan sebepler; Cumhuriyet devrine kadar gerçek anlamda bilim ve teknolojiyi izleyebilen bir dönemin yaşanmamış olmasıdır. Bu nedenle Türk Milletinin medeni , çağdaş ve müreffeh millet olarak varlığını yükseltmek dinamik idealini kendisine gösteren Atatürk; bu ideale ulaşmakta , bilim ve teknolojinin önemini belirtmiş �Bu millete gideceği yolu gösterirken ,dünyanın her türlü ilminden, buluşlarından,ilerlemelerinden istifade edelim� demiştir.

  Atatürkçülük�te ; akılcılığın temeli olan bilim ve teknoloji her alanda esas alınmalıdır. Atatürkçülük ,ilerlemenin temeli olan çağdaş bilim ve teknik esaslarının, her alanda rehber kabul edilmesini gerektirmektedir. Bilim ve teknolojide ileri olmak , her türlü mücadelede başarılı olmanın başlıca koşuludur. Bu amaçla bütün faaliyetler bilim ve teknoloji temeline oturtulmalı, bilim ve teknolojinin sınırları daima genişletilmelidir.

  Atatürk büyük Nutkunda Türkiye Cumhuriyeti �nin kurulmasında temel prensip olarak bilim ve tekniğin esas alındığını dile getirmiş ve ayrıca �Milletimizin siyasi,sosyal hayatında ,milletimizin fikri terbiyesinde de rehberimiz ilim ve fen olacaktır� diyerek bilim ve teknolojinin kullanılacağı diğer alanları da göstermiştir.

  Medeni dünya büyük bir hızla değişmekte ve gelişmektedir. Bu değişiklik ve gelişmelere uymamız gerekir. Uygarlık yolunda başarının gelişme ile mümkün olduğunu kabul eden Atatürk ; �Hayat ve geçime egemen olan kuralların zaman ile değişme , gelişme ve yenilenmesi zorunludur. Medeniyetin buluşlarının , tekniğin harikalarının dünyayı değişiklikten değişikliğe uğrattığı bir devirde asırlık köhne zihniyetlerle , geçmişe bağlılık ile varlığın korunması mümkün değildir� demiştir.

  Atatürk�e göre , cehalet ve taassuptan uzak, ilme ve akılcılığa dayanan uygarlık yolu, toplumlar için zorunlu bir yoldur. Çünkü �Medeniyet öyle kuvvetli bir ateştir ki, ona ilgisiz kalanları yakar,yok eder . Uygar olmayan insanlar ve toplumlar daima uygar olanların ayakları altında kalmaya mahkum olacaklardır�. Oysa Atatürk, Türk Milletinin, karakter, çalışkanlık , zeka , milli birlik özelliklerinin yanısıra ilerleme ve medeniyet yolunda , yürümekte olduğunu elinde ve kafasında tuttuğu meşale müspet ilim olduğu için , Türk Milletinin bu uygarlık yarışını kazanacağına inanmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürkün bilime teknolojiye Forum Tarih
Atatürkün Bilime Verdiği Önem Hakkında Bilgi Atatürk Hakkında Herşey 7 Ekim 2012
Atatürkün Bilime Verdiği Önem Atatürk Hakkında Herşey 19 Mayıs 2011
Atatürkün bilime ve sanata verdiği önemle ilgili sözler Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011
Atatürkün bilime verdiği önem ile ilgili sözler Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011
Atatürkün Akla ve Bilime Verdiği Önem ile ilgili bilgiler Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş