Atatürkün İnsan Sevgisi İle İlgili Söylediği Özlü Sözler

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürkün İnsan Sevgisi İle İlgili Söylediği Özlü Sözler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'ün İnsan Sevgisi İle İlgili Sözleri
  Atatürkün insan sevgisi ile ilgili özlü sözleri
  Atatürkün insan sevgisiyle ilgili özdeyişleri


  - Artık insanlık kavramı, vicdanlarımızı arıtmaya ve hislerimizi yüceleştirmeye yardım edecek kadar yükselmiştir…

  İnsanları mutlu edeceğim diyen onları birbirine boğazlatmak insani olmayan ve son derece üzücü olan bir sistemdir.
  İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbilerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır. ( 1931 )

  - İnsanlar daima, yüksek, asil ve kutsal hedeflere yürümelidirler. Bu hareket şeklidir ki, insan olanın vicdanını, beynini ve bütün insanlık anlayışını tatmin eder. Bu şekilde yürüyenler, ne kadar büyük fedakârlık yaparlarsa, o kadar yükselirler ve bu hareket şekli mutlaka açık olur. ( 1926 )

  - İnsanların saygı ve şerefinin, itaat ve uyumunun kendinden maddeten değil, manen yüksek olanlar için gösterilmesi insan ruhunun gereklerindendir. ( 1914 )

  - Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır, kendini büyük değil küçük, zayıf, vasıtasız, hiç telâkki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. ( 1908 )

  - Bir toplumda kıymet ve kuvvet, onu oluşturan kişilerin kendilerini bir kıymet ve kuvvet olarak kabul etmelerindendir. Ancak, bu gibi kişilerden meydana gelmiş sosyal toplumlar tam bir bütün olarak kıymet ve kudret görünümü arz edebilir. ( 1937)

  - Neşeli olmayan insanlardan iki türlü şüphe edilir; ya hastadır, veyahut o insanın başkalarına bildirmek istemediği bir kuruntusu, bir derdi vardır.

  - En iyi kişi kendinden çok ait olduğu sosyal toplumu düşünen, onun varlığının ve mutluluğunun korunmasına kendini adayan insandır.


  Mustafa Kemal Atatürk
   

 2. çok güzel atatürkü sevelim
   

 3. Atatürk sevimli ve çok iyi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürkün İnsan Sevgisi Forum Tarih
Atatürkün İnsan Sevgisiyle İlgili Söylediği Sözler Ve Özdeyişler Atatürk Hakkında Herşey 30 Aralık 2011
Atatürkün Vatan Millet ve İnsan Sevgisiyle İlgili Yazı Atatürk Hakkında Herşey 10 Kasım 2011
Atatürkün İnsan Sevgisiyle İlgili Söylediği Söz Ve Özdeyişler Nelerdir, İnsan Sevgisi Atatürk Hakkında Herşey 7 Ağustos 2011
Atatürkün İnsan Sevgisi İle İlgili Anısı, Atatürkün İnsan Sevgisiyle İlgili Anısı Atatürk Hakkında Herşey 27 Temmuz 2011
Atatürkün insan sevgisi ile ilgili sözleri Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş