Atatürkün özellikleri nelerdir

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürkün özellikleri nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk ün kişisel özellikleri nelerdir,Atatürkün özellikleri nedir,Atatürk'ün Özellikleri,atatürk hangi kişilik özelliklerine sahiptir

  VATAN SEVERLİĞİ
  Vatan sevgisi Atatürk�ün en önemli özelliğidir.Vatanın savunulması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır.Vatan savunmasını her şeyden önemli ve her şeyden üstün gören Atatürk�ün İstiklâl Savaşının kazanılmasında vatan sevgisi ve Türk milletine olan güveni önemli bir yer tutar.

  � İDEALİSTLİĞİ
  Atatürk�ün en büyük ideali ,Türk Milletinin �� En medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını yükseltmek��ti.Bir idealist olarak , en kısa zamanda bu hedefe ulaşmak istiyordu.

  � HAKİKATİ ARAMA GÜCÜ
  Hakikati aramak ve hakikati konuşmak Atatürk�ün yöntemiydi.O , akıl ve bilime değer verirdi.Olaylara bir bilim adamı gözüyle bakarak hakikati bulmaya çalışırdı.��Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur.��derdi

  � SABIR VE DİSİPLİN ANLAYIŞI
  Atatürk önemli düşünceler karşısında önce düşünür , inceler , araştırır ve tartışırdı.Sonra kesin kararını verirdi.Verdiği kararın uygulanma zamanını ise sabırla beklerdi.

  � İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ
  Atatürk olayların gidişini değerlendirerek sonucunu tespit ederdi.Çanakkale Muharebeleri sırasında , düşman donanmasının nerden çıkarma yapabileceğini önceden sezerek gerekli tedbiri alması savaşın sonucunu değiştirmiştir.

  � AÇIK SÖZLÜLÜĞÜ
  Atatürk , doğruyu söylemekten asla çekinmezdi.��Ben düşündüklerimi ,daima halkın huzurunda söylemeliyim.yanlışım varsa halk beni tekzip eder.��derdi.


  � MANTIKLILIĞI
  Keskin bir mantık ve zekâ gücüne sahip olan Atatürk ,hayatı boyunca akıl ve mantığa büyük önem vermiştir.Bu özellik onun evrensel devlet adamı olarak tanınmasında büyük bir rol oynamıştır.��Bizim akıl ,mantık ve zekâ ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir.�� diyerek ülke sorunlarında mantık ve şuurla hareket edildiğini göstermiştir.

  � ÇOK CEPHELİLİĞİ
  Atatürk çok cepheli bir liderdi.O hem fikir hem de hareket adamıdır.Yani bir taraftan Türk inkılabının hazırlayıcısı diğer taraftan da uygulayıcısı olmuştur.Hem düşünen hem de eserler veren Atatürk , çok yönlü bir lider olduğunu göstermiştir.

  � EĞİTİMCİLİĞİ
  Atatürk toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçladığı için milli eğitim ile yakından ilgilenmiştir.O , �� Eğitimdir ki bir milleti ya hür , bağımsız , şanlı , yüce bir toplum olarak yaşatır ; ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.

  � YÖNETİCİLİĞİ

  Mustafa Kemal iyi bir yönetici için gerekli bütün özelliklere sahipti.Kibar davranışları , dürüstlüğü ,emir veriş tarzıyla örnek olmuştur.Gerek devlet yönetiminde gerekse askerlik hayatı boyunca hiçbir zaman maceraya yer vermemiştir.Atatürk ��Büyük kararlar vermek kâfi değildir.Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lâzımdır.�� diyerek verdiği kararlarda ısrarcı olmuş ve sonucun kendi istediği şekilde çözümlenmesi için uğraşmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürkün özellikleri nelerdir Forum Tarih
Atatürkün Fiziksel Özellikleri Nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 30 Ağustos 2012
Atatürkün Liderlik Ve Yöneticilik Özellikleri Nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 6 Temmuz 2012
Atatürkün Farklı Özellikleri Nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 27 Haziran 2012
Atatürkün Kişisel Özellikleri Nelerdir Maddeler Halinde Atatürk Hakkında Herşey 30 Ekim 2011
Atatürkün kişisel özellikleri nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş