Atatürkün özellikleri nelerdir

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atatürkün özellikleri nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk ün kişisel özellikleri nelerdir,Atatürkün özellikleri nedir,Atatürk'ün Özellikleri,atatürk hangi kişilik özelliklerine sahiptir

  VATAN SEVERLİĞİ
  Vatan sevgisi Atatürk�ün en önemli özelliğidir.Vatanın savunulması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır.Vatan savunmasını her şeyden önemli ve her şeyden üstün gören Atatürk�ün İstiklâl Savaşının kazanılmasında vatan sevgisi ve Türk milletine olan güveni önemli bir yer tutar.

  � İDEALİSTLİĞİ
  Atatürk�ün en büyük ideali ,Türk Milletinin �� En medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını yükseltmek��ti.Bir idealist olarak , en kısa zamanda bu hedefe ulaşmak istiyordu.

  � HAKİKATİ ARAMA GÜCÜ
  Hakikati aramak ve hakikati konuşmak Atatürk�ün yöntemiydi.O , akıl ve bilime değer verirdi.Olaylara bir bilim adamı gözüyle bakarak hakikati bulmaya çalışırdı.��Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur.��derdi

  � SABIR VE DİSİPLİN ANLAYIŞI
  Atatürk önemli düşünceler karşısında önce düşünür , inceler , araştırır ve tartışırdı.Sonra kesin kararını verirdi.Verdiği kararın uygulanma zamanını ise sabırla beklerdi.

  � İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ
  Atatürk olayların gidişini değerlendirerek sonucunu tespit ederdi.Çanakkale Muharebeleri sırasında , düşman donanmasının nerden çıkarma yapabileceğini önceden sezerek gerekli tedbiri alması savaşın sonucunu değiştirmiştir.

  � AÇIK SÖZLÜLÜĞÜ
  Atatürk , doğruyu söylemekten asla çekinmezdi.��Ben düşündüklerimi ,daima halkın huzurunda söylemeliyim.yanlışım varsa halk beni tekzip eder.��derdi.


  � MANTIKLILIĞI
  Keskin bir mantık ve zekâ gücüne sahip olan Atatürk ,hayatı boyunca akıl ve mantığa büyük önem vermiştir.Bu özellik onun evrensel devlet adamı olarak tanınmasında büyük bir rol oynamıştır.��Bizim akıl ,mantık ve zekâ ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir.�� diyerek ülke sorunlarında mantık ve şuurla hareket edildiğini göstermiştir.

  � ÇOK CEPHELİLİĞİ
  Atatürk çok cepheli bir liderdi.O hem fikir hem de hareket adamıdır.Yani bir taraftan Türk inkılabının hazırlayıcısı diğer taraftan da uygulayıcısı olmuştur.Hem düşünen hem de eserler veren Atatürk , çok yönlü bir lider olduğunu göstermiştir.

  � EĞİTİMCİLİĞİ
  Atatürk toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçladığı için milli eğitim ile yakından ilgilenmiştir.O , �� Eğitimdir ki bir milleti ya hür , bağımsız , şanlı , yüce bir toplum olarak yaşatır ; ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.

  � YÖNETİCİLİĞİ

  Mustafa Kemal iyi bir yönetici için gerekli bütün özelliklere sahipti.Kibar davranışları , dürüstlüğü ,emir veriş tarzıyla örnek olmuştur.Gerek devlet yönetiminde gerekse askerlik hayatı boyunca hiçbir zaman maceraya yer vermemiştir.Atatürk ��Büyük kararlar vermek kâfi değildir.Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lâzımdır.�� diyerek verdiği kararlarda ısrarcı olmuş ve sonucun kendi istediği şekilde çözümlenmesi için uğraşmıştır.
   

Bu Sayfayı Paylaş