Atatürk'ün Çocukluk Anıları Atatürk Çocukluk Anısı

'Atatürk Hakkında Herşey' forumunda SeLeN tarafından 30 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Atatürk'ün Çocukluk Anıları Atatürk Çocukluk Anısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk çocukluğu için söyledikleri,
  Atatürk’ün çocukluk anıları kısaca


  Atatürk ve Çocukluk Anıları


  Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan imzasını taşıyan “Ağabeyim Mustafa Kemal” isimli anı kitabı Selis Kitaplar aracılığıyla çıktı. Merhum Makbule Atadan’ın vefatından önce gazeteci Şemsi Belli’ye aktardığı anıları ilk kez 1959′da yayınlanmıştı. 1885′te Selanik’te doğmuş ve 1930′da Ağabeyinin isteğiyle Fethi Okyar tarafından kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası’na giren Makbule Hanım, kısa süren siyaset hayatının ardından inzivaya çekilmiş ve 1935′te Mecdi Boysan ile hayatını birleştirmişti. 1956′da hayatına veda eden Makbule Atadan, kitapta ağabeyle yaşadıklarını ve Atamızın bilinmeyen yönlerini anlatıyor.
  Sekiz yıl aile hasreti
  Makbule Hanım ve annesi Zübeyde Hanım, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Selanik’ten İstanbul’a göç ederek Beşiktaş Akaretlere gelerek orda yaşamlarını sürdürürler. Bu dönemde birçok cephede görev alan Atatürk, Makbule Hanım’ın anlattıklarına göre tam sekiz yıl aile hasreti çekmiş. Makbule Hanım, Ağabeyinin döneceğini öğrendiklerindeki sevinçlerini ” On gün on gece telaşla hazırlık yaptık. Her gün her yer pırıl pırıl yapıldı. Ağabeyimin Sevdiği yemekleri yaptık. Sekiz senelik özlemden sonra Ağabeyimin dönüşü bizim için inanılmaz sevinç kaynağıydı. Ah! O gün.. O güzel ve mesut günü şu anda bile hatırladıkça içimde çok derin bir sızı hissediyorum.” sözleriyle ifade etti.
  Silahla sevdası az kalsın ölümle sonuçlanacaktı
  Makbule Hanım Ağabeyinin çocukluğuna dair pek çok şeyi içtenlikle anlattı. Makbule Hanım ağabeyinin çocukluk yıllarında oyuncaklardan en çok silahı sevdiğini , daha o yıllarda askerlere hayranlık duyduğunu belirtti. Ancak bir gün Atatürk’ün silahla oynaması az kalsın bir felakete sebebiyet verecektir. Atatürk, elindeki eski bir silahı temizlemesi için kız kardeşinden yardım ister. Makbule Hanım bu anı şöyle anlatır: “Karşısına geçtim. O elindeki lüveri temizlerken, Ne yaptı nasıl etti, bilmiyorum. Birden korkunç bir ses duydum. Annem korku ve heyecan içinde: ‘Eyvah ! Kardeşini öldürdün Mustafa’ dedi. Ben ise ‘Ağabeyim öldü’ sandım. Fakat tabancanın dumanı kalkınca baktık ki çok şükür ikimiz de sağdık”.
  En çok korktuğu hayvan fare
  Ağabeyi Mustafa Kemal’in sık sık köy türkülerini söylediğini sanata ve sanatçılara oldukça hürmet duyduğunu söyleyen Makbule Hanım’ın anlattığına göre Mustafa Kemal çocukluğunda en çok fareden korkarmış. Annesi Makbule hanım ise böyle durumlarda Mustafa Kemal’i “Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?” diye sakinleştirirmiş.

  ‘Biri beni, diğeri ise makamımı sevdi’
  Makbule Hanım, Atatürk’le dolu dolu aşk yaşayan Uşşakızade Latife Hanımı çok az anlatır anılarında . Atatürk’e aşık olan ve daha sonra intihar eden akrabası Fikriye ise hiç söz konusu bile değildir. Atatürk’ün bu konuda kendisine sadece şunu söylediğini açıklamıştır: “Biri beni makamım ve param için sevmiştir. Diğeri yalnız ben olduğum için gerçek bir aşkla sevmiştir.”
  İçkiye Enver Paşaya olan kızgınlığından başladı.
  Mustafa Kemal’in en çok irmik helvası ve yoğurdu severek yediğini belirten Makbule Hanım, askeri mektepte ise kuru fasülyeye alıştığını söylemiştir. Atatürk’ün içkiye başladıktan sonra da leblebiyi çok yediğini söyledi. Makbule Hanım’ın açıklamalarına bakılarak Atatürk’ün içkiye başlamasının nedeni Harbiye Nazırı Enver Paşa ile kavgalarıdır. Gerçekten bildiğimiz üzere Atatürk, Enver Paşa ile savaş dönemi politikaları yüzünden çok tartıştıkları açıktı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atatürk'ün Çocukluk Anıları Forum Tarih
Atatürk'ün Çocukluk Anıları - Atatürk ve Makbule Hanım Atatürk Hakkında Herşey 3 Kasım 2011
Atatürk'ün birleştirici ve bütünleştirici yönlerine örnekler nelerdir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 10 Şubat 2017
Atatürk'ün yaptığı hizmetler madde madde kısaca Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017
Atatürk'ün özellikleri madde madde kısaca Atatürk Hakkında Herşey 23 Ocak 2017
Atatürk'ün katıldığı ilk savaş hangisidir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 7 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş