Ataköy Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ataköy Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ataköy Köyü Devrek hakkinda bilgiler - Ataköy Köyü Devrek resimleri  Ataköy, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

  * 1 Tarihi
  * 2 Kültür
  * 3 Coğrafya
  * 4 İklim
  * 5 Nüfus
  * 6 Ekonomi
  * 7 Muhtarlık
  * 8 Altyapı bilgileri
  * 9 Dış bağlantılar

  Tarihi

  Ataların Köyü  FURKAN DERELİ

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Zonguldak iline 65 km, Devrek ilçesine 15 km,Ankara'ya 200 km,Bolu'ya 90 ve İstanbu'la 360 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 888
  1997 786

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi orman işciliği,maden işciliği,kamyon taşımacılığı'a dayalıdır.Köy son 10 yılda İstanbul ve Bursa illeri ağırlıklı olmak üzere il dışına çok büyük oranda göç vermiştir.Göçün en büyük sebebi olarak işsizliktir.Zonguldak maden ocaklarına az sayıda işçi alınması,daha önce büyük bir gelir kaynağı olan orman işçiliğinin azalması,kamyon taşımacılığındada gerilemenin olması köyün gelir seviyesini düşürmüştür.Bundan 20 yıl öncesine kadar insan ve hayvan gücü ağırlıklı olarak yapılan tarım faaliyetlerininde gelir olmaktan çıkması sebebiyle tarımsal faaliyetler durmuştur.Şu anda Ataköy köyü adeta emekliler köyü görünümündedir.Özellikle İstanbula göç eden gençlik orada kalıcı bir şekilde iş bulduğundan köyde genç nüfus yok denecek kadar azalmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -FURKAN DERELİ
  1999 -FURKAN DERELİ
  1994 -FURKAN DERELİ
  1989 -FURKAN DERELİ
  1984 -FURKAN DERELİ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur.Taşımalı eğitimle hizmet veren Gürbüzler köyü İlköğretim Okulunda öğrenciler okumaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesi gereken düzende işlememektedir.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Yıllarca Köydeki Çocukların eğitim öğretim hatyatınna hizmet vermiş olan Mestanoğlu ilkokulu bugün Muhtarlığın nezaretinde toplantı ve düğün salonu olarak faaliyet göstermektedir.

  Ataköy Köyü 90 lı yıllara kadar Başlarkadı köyü ile birleşik bir köydü.70'li ve 80'li yıllarda Köy halkının gelir seviyesi Devrek ilçesine bağlı bütün köylerden çok iyi bir durumdaydı.Köyde bulunan soy isimler şunlardır; 1-ArmağanResüller Mh. 2-ErmağanResüller Mh. 3-Alaca Resüller Mh.,Ortaköy Mh, 4-AlacalıResüller Mh. 5-DereliHocaoğlu Mh. 6-KocamanHocaoğlu Mh.,Ortaköy Mh. 7-KarakaşHocaoğlu Mh.,Ortaköy Mh. 8-Yalçınkaya Mestanoğlu Mh.,Ortaköy Mh. 9-Gün Mestanoğlu Mh. 10-Günoğlu Mestanoğlu Mh.,Resüller Mh. 11-Masalcı Mestanoğlu Mh.,Söbelekler Mh. 12-Süyer Söbelekler Mh. 13-Arık Ortaköy Mh. 14-GüneyResüller Mh.

  [​IMG]  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ataköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Ataköy Köyü Hakkında Bilgi Samandağı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Ataköy Köyü Pınarhisar Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Ataköy Köyü Hayrabolu Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Ataköy Köyü Çarşamba Samsun Karadeniz Bölgesi 25 Nisan 2010
Ataköy Köyü Merkez Samsun Karadeniz Bölgesi 25 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş