Atçalı Kel Mehmet Efe Efsanesi

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Atçalı Kel Mehmet Efe Efsanesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atçalı Kel Mehmet Efe Efsanesi (Yavuz Donat’in Kaleminden)
  Bugün Atçalı arkadaşlarımı ziyarete gitmiştim. Laf lafı açarken konu Atça yöresine ait efsanelere ve ilçenin çok düzenli olan planına geldi. Sonunda arkadaşım dayanamayıp elime yöreyle ilgili bir kitap -Atça Tarihi- ve ardından da İsmet Nadir Atasoy'un yöredeki efsane hakkında yazdığı Sevda Zamana Sığmaz adlı romanı tutuşturdu. Eve gelince de efsane ile ilgili kaynaklara ulaştım. Hoşuma giden anlatım tarzı olarak da Yavuz Donat'ın kalemini seçtim. Umarım siz de beğenirsiniz.

  Atça’nın hemen girişinde 4.10 metre yüksekliğinde bir heykel vardır.“Atçalı Kel Mehmet Efe’nin” heykeli. Heykeli yaptırmaya “Belediye Meclisi” karar vermiş.“Kültür Bakanlığı’ndan” izin alınmış.1970′te bitirilmiş.

  DESTAN GİBİ Atçalı Kel Mehmet Efe 1780-1820 tarihleri arasında yaşamış. Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya‘nın anlatımıyla:Atçalı Kel Mehmet, çobanmış. Bey kızına aşık olmuş. Her yıl yağlı güreş yapılırmış. Atçalı beyinin pehlivanı, herkesi yenmiş, başpehlivan olmuş. Bey demiş ki:- Var mı benim pehlivanımı yenecek olan?.. Kim yenerse, benden ne isterse, istesin, vereceğim. Çoban Kel Mehmet “ben varım” demiş. Başpehlivanı yenmiş. Sonra da ağaya dönmüş:- Kızını istiyorum.

  KELOĞLAN… KELEŞOĞLAN
  Ağanın adamları, çoban Kel Mehmet’i dövmüşler. Mehmet, köyde barınamamış, dağa çıkmış. Dönem, Osmanlı’nın zayıflama dönemi.Ağalar, beyler halkı eziyor. Yerel yöneticiler halka zulmediyor.Atçalı Kel Mehmet Efe, dağda örgütlenmiş. Ona kimi “Keloğlan” dermiş, kimi “Keleşoğlan”, kimi de “Keleş Mehmet.”

  MÜHÜR
  Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya bir çay molası verdi.Odadakiler kulak kesildi.Başkan, hikayeye kaldığı yerden devam etti: 1818′de zulme, haksızlığa karşı Kuyucak’ta isyan başlamış.İsyanın lideri, dağdan inen Atçalı Kel Mehmet Efe.Kuyucak‘ta, Köşk‘te, Arpaz‘da evi, barkı, tarlası, tapanı, odu, ocağı ağalar, beyler tarafından yakılıp, yıkılan köylü, Atçalı Kel Mehmet Efe’ye destek olmuş.Mehmet Efe’nin isyanı Aydın’da son bulmuş.Efe, hükümet binasını ele geçirmiş.Valinin koltuğuna oturmuş.Bir de mühür kazdırmış:“Vali-i Vilayet, Hademe-i Devlet, Atçalı Kel Mehmet.”

  DEVLETİN HADEMESİ
  O bir “isyancı” ama, devlete sadık. Bu “mühürden” belli:“Vilayetin valisi, devletin hademesi…..”

  PADİŞAHIN EMRİ-
  Eee sonra Başkan?Başkan Osman Yıldırımkaya, sonrasını anlatmaya başladı:- Aşık olduğu bey kızıyla evlenmiş… Ağalardan alıp, yoksullara vermiş… Adil bir yönetim sergilemiş… Halk kahramanı olmuş… Fakat, padişah demiş ki “Aydın’ı iyi de yönetse, o bir isyancı… Tez getirin kellesini.”- Eeee, sonra?- Padişah, İstanbul’dan kuvvet yollamış… Atçalı Kel Mehmet Efe’nin kellesini almışlar… İstanbul’a götürmüşler.

  HALK KAHRAMANI
  Adına efsaneler anlatılmış.Türküler yakılmış.Ve Atça’nın girişine heykeli dikilmiş.“Meşhur mührü” de, heykelin üzerine yazılmış:“Vali-i vilayet, hademe-i devlet, Atçalı Kel Mehmet.


  ATÇALI KEL MEHMET EFE TÜRKÜSÜ
  Aydın dağlarında gezerim gari
  Yazıldı fermanım okundu gari
  Aldım martinimi çıktım dağlara
  Dünya bir olsa tutulmam gari
  Atçalı Mehmet'im bilsinler beni
  Yoksulun yanında görsünler beni
  Koyarım bu yola bu tatlı canımı
  Dünya bir olsa tutulmam gari
  On iki yaşımda binerdim taya
  Minnet etmezdim paşaya beye
  Bizi yaman bildirmişler devlete
  Dünya bir olsa tutulmam gari

  Anonim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Atçalı Mehmet Efsanesi Forum Tarih
Atçalı Kel Mehmet Efe Türküsü Hikayesi Müzik Sohbet & Fan Club 21 Şubat 2011
Muratçalı Köyü Merkez Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Atçalı Köyü Merkez Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010
2. Mehmet İstanbul'u hangi nedenlerle fethetmek istemiştir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Fatih Sultan Mehmet hangi konularda Rumlara hak ve özgürlük tanıdı kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş