Astronot cichlid balığı (Astronotus ocellatus)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Astronot cichlid balığı (Astronotus ocellatus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Astronot cichlid balığı (Astronotus ocellatus)

  [​IMG]  Latince Adı: Astronotus ocellatus


  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Çok sert

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

  Yüzme Seviyesi: Dip-Orta-Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı çok zordur. Ancak üreme dönemlerinde tüp çıkaran balıkların tüplerine bakarak ayrım yapılabilir. Dişinin üreme tüpü geniş ve oval uçlu, erkeğinki ise dada dar ve sivri uçludur. Erkekler dişilere oranla daha hızlı büyürler.

  Üreme: Düz kaya gibi yüzeylere, yumurta dökerler. Üretilmesi geniş akvaryumlarda mümkündür. Dişi erkek ayrımı zor olduğundan 8-10'arlı bir grup alınıp eş tutmuş balıkları ayırarak üretim yapılabilir.

  Sıcaklık: 26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 500lt

  Su Sertliği: Orta

  pH: 7

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: Astronotlar büyük boyutlara ulaşabilen, gösterişli, avcı balıklardır. Özellikle küçükken oldukça hareketlilerdir. Astronotların bir diğer özelliği ise çok akıllı olmalarıdır, alışınca zıplayıp su üstünden yemi elinizden alabilirler. Bu balıkları küçük akvaryumda beslemek balıklar için yapılabilecek en büyük yanlıştır, hızlı büyüdüklerinden küçük akvaryum onlara yetmeyecektir. Yutabileceği boydaki balıklara karşı tehlikelidir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Resimlerde sırasıyla: Tiger Astronot, Red Astronot, Albino Astronot ve Zebra Astronot görülmektedir.


  Aktavist Yorumları: 1) Bu balığa kızsanızda vazgeçemeyeceğiniz bir canlıdır.Akıllı ve kendini sevdirmeyi biliyor.Yem yemelerinden tutunda akvaryumda hareketli dolaşmalarına kadar muazzam bir balık.Tabii gerçek boyutlarına geldiklerinde daha ağır başlı ve efe oluyorlar. Bazen papağanlarıma sataşırlar ama zarar vermezler, nede olsa küçüklükten beri beraberler. Bu güzelliklere rahat etmeleri için en az 350lt bir akvaryum gerekli ve bu akvaryumuda sonuna kadar hak ediyorlar. Çabuk beyaz benek oluyorlar ama dayanıklılar aynı zamanda. Kızım onların hareketliliğine bayılıyor ve henüz 10 aylık olmasına karşın akvaryumumun camından onları yakalamaya çalışıyor ve oskarlarda onun elini takip ediyorlar. İyi bakıldıklarında neşe ve huzur veriyorlar insana. Onlar için biraz zahmete değer diyorum ve haftada bir yüzde 20 su değişimi, dip çekimi ve iyi bir dış filitre ile size mutluluğu ve huzuru verir.Saygılarımla.


  2) Astranot balıkları oldukça agresif balıklardır.Agresif oldukları kadar da akıllı balıklardır.Akvaryum içindeki ısıtıcınızı iyi sabitlemeniz gerekir.Çünkü çok hareketli olduğundan bazen vurabiliyor ve zarar verebiliyor.Kuru yemle veya canlı yemlerle beslenmelidir. Ayrıca geniş akvaryumda beslenmelidir.Yavru almak oldukça zordur.Büyükken yanına sonradan kendi cinsinden bir balık konulduğunda oldukça agresifleşiyor ve koyduğunuz balığa dalabiliyor ve hatta yiyebiliyor.Ben bir keresinde yanına bir dişisini koydum ve ertesi güne sadece kuyruğunu ve kafasını buldum.

  3) Gerçekten çok güzel balıklar. Okuduğum yorumlara sadece bir şey eklemek istiyorum. Üremesiyle ilgili akvaryum tabanına 15x15 beyaz mermer koyalarsa daha çabuk sonuç alırlar.

  4) Bu sayfaya yorum yazmadan önce bazı arkadaşların tavsiyelerini ve düşüncelerini okudum, bende 1,5 mt boyundaki akvaryumum da 4 ad Astronot beslemekteyim ve dediğiniz gibi akvaryum balıklarının en akıllıları ve akvaryumda en keyif verenleri. Asil, sadık, akıllı, resmen bir köpek gibi benimkiler yem vermek için kapağı açtığımda köpek gibi kendilerini sevdiriyorlar başlarını okşarken inanılmaz keyif alıyorlar, bu arada kimsenin yazmadığı birşey farkettim, benimkiler avuç boyunda olduktan sonra yem yetiştiremez oldum ve sardalya ile beslemeye başladım kılçıkları ayıkladıktan sonra fındık büyüklüğünde verin, sonra aylarca beklemekten vazgeçin 2-3 haftada nasıl oluyorlar bir görün,

  5) Gerçekten harika balıklar. İlk olarak 2 tane aldım. Derken şimdi akvaryuma onlar sahip. Nerede güzel ve bakımlı bir astronot görsem alırım. Öyle güzel ve akıllılar ki sabahları annem onları uyurken seyretmek için yanlarına gidiyor, biraz sonrada ben kalkıp gidiyorum ve içeri girer girmez hemen kalkıp yüzmeye başlıyorlar. Bunun sadece benim için mi olup olmadığını denedik ve sonuç: Bu balıklar sahiplerini tanıyorlar. İster inanın ister inanmayın.

  6) Gerçekten beslenmeyi hakeden nadide bir tür. 2 senelik akvaryum tecrübeme sayısız ciklet türü ekledim ve akvaryum hobisinde ulaştığım ve kanaat getirdiğim son ve tek balık. Arkadaşlar bu balığı lütfen büyük bir akvaryumda ve özellikle tek tür olarak besleyin.

  7) Bu balık değil, adeta kedi-köpek gibi bir şey. Yem kutusunu elime aldığım anda hemen hareketlenip yalakalık etmeye başlıyorlar. Ayrıca sahibini çok rahat tanıyabiliyor. Benim amcaoğlu akvaryuma yaklaştığında hemen solungaçlarını kabartıp geri kaçıyorlar; ama ben yanlarına gittiğimde neredeyse akvaryumdan dışarı çıkıp kendilerini sevdirecekler.

  8) Bende üç tane var. Bir ay önce küçücüktüler; etli yem atmaya başladıktan sonra büyüdükçe büyüdüler. Yakında beni de yiyecekler Her dakika kapaklarını kontrol ediyorum. Çünkü sürekli dışarı zıplıyorlar.

  9) Ben bugüne kadar 5 astronot besledim. Fakat hepsi 2. gününde öldü. Güçlü balıklar olduklarına katılmıyorum. Fakat çok zekiler. Erkan Çetin'in dediği gibi kapağı açtığınız an bir tanesi parkenin üzerinde...

  10) Tatlı su balıklarının en akıllıları diyebilirim. Beslemekten zevk alabileceğiniz balıklardır. Size alıştıktan sonra onlarla saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Sert balıklar oldukları için onlarla birlikte besleyebileceğiniz fazla balık yok. Pirana gibi büyük balıklarla beslenebilir. Ağız yapısı büyük olduğundan küçük balıkları hiç zorlanmadan yutabilirler. Verdikleri zevk bütün sertliklerini unutturuyor. Size tavsiyem en az 4 tane ve büyük akvaryumlarda beslemeniz. Onlarla güzel saatler geçirmeniz dileğiyle.

  11) Bir arkadaşımda görmüştüm. Daha önce japondan başka balık beslemeyi düşünmüyordum. Ancak bu balık adeta bir bebek. Birini sevdiğinizde diğeri küsüyor ve sizden yem yemiyor. Siz uzaklaşınca hemen hücum ediyor

  12) Astronot besleyecek arkadaşlara tavsiye; büyük bir akvaryumunuz yoksa hiç beslemeyin, çok çabuk büyürler ayrıca küçük akvaryumda mutsuz olup sizi de üzerler. Çok çabuk büyümesini istiyorsanız günde 10-15 adet solucan verin ve 6 ayda 25 cm astronotunuz olsun. Çok dayanıklı balıklar. Uygun ortamları 26-27 derece olmasına rağmen soğuk suda dahi yaşayabilirler; ama bu durumda dipte hareketsiz kalırlar ve pek hoşlanmazlar.

  13) 10 seneyi aşkın olan akvaryum hobimde, beslemekten zevk aldığım tek balık olarak isimlendiriyorum oscarları. Cichlid familyasındaki öğrenme ve zeka seviyeleri en yüksek hayvanlar olan astronotlar, son derece geniş akvaryumlarda iyi bir filtre sistemi içerisinde beslenmelidir. Yedikleri besinlerin %30 unu vucutlarına alan, %70 ini ise dışkı olarak çıkaran, iştahlı ve de büyük balıklardır. Bilinmeyen bir özellikleri hemen hemen yoktur. Tüm forumlarda okuduklarım kadarı ile herkes oscarları çözmüş. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi bilinmeyen bir özelliği %30 - %70 olayı olabilir. Bu nedenle filtreleme sisteminizin son derece kuvvetli olması gerek, suyu 2 defa çevirebilecek dış filtrelerden bahsediyoruz. Su değerleri bilindik derecede 7 ph olarak nitelendirilir. Taban malzemesi olarak evimdeki akvaryumda kullandığım quartz kum olarak adlandırılan kumları ince bir tabaka halinde yayarak kullanabilirsiniz. Fazla kum kullanmanızı önermiyorum. Çünkü dışkısı fazla olacağından, temizleme işlemi uzun sürer ve zahmetli olur. Orta büyüklükteki çakıllar ile taban örtüsünü yaratabilirsiniz. Havalandırmalardan bahsetmem gerekirse bilindik iç kanister filtrelerden vazgeçmenizi öneririm. Net bir sonuç alabilmeniz için çift çıkışlı kuvvetli bir hava motoru kompressörü kullanabilirsiniz. Isıtıcınızın kalitesinden emin olduğunuz bir markayı kullanarak; ama balıkların büyüyeceğini unutmadan bir adet koruyucu kılf alarak uzun süre verim alınabilir. Eş tutan astronotlar diğer astonotlar ile kavga edebilirler. Zaman geçtikçe akvaryum içindeki birden fazla erkek oscarın ağız kavgalarına girdiklerini (ki bu olay ergenliğe girdikten sonra olacaktır) göreceksiniz. Bu kavgalarda ağız yapılarında kaymalar ve sakatlıklar meydana gelecek. İster istemez doğallığı kaybolup, o sevimli dev yerine belki biraz komik belki de biraz daha vahşi bir görünüm gelecektir. Eş tutumlarında yapılması gereken 300 litrelik bir akvaryuma bir çift oscar koyularak, gerekli şartlar ve koşullar ayarlanarak, deniz ya da dere kenarlarında bulunan üstü düz hafif bombeli bir taş tam akvaryumun orta kısmına yerleştirilir. Geriye kalan kısım beklemektir, yumurtalardan yavrular 48 saat içerisinde larvalar halinde görünecek ve de dişi-erkek oscar son derece mükemmel bir ana babalık segileyeceklerdir. Kişi ve isteğe bağlı olarak larvaları hortum ile çekerek ayrı bir akvaryumda infesuar ya da armeia ile kendiniz besleyebilirsiniz. Üretimi zorlukla olmayan, keyfi büyük, kendisi de keyfinden daha büyük bir balık olan oscarlar. Mutlu ve sağlıklı akvaryumlar...

  14) Akvaryum balıkları içinde en zeki olanlar bunlardır diye tahmin ediyorum. Onlarca tür besledim; ama hiçbiri astronotların verdiği zevki vermiyor. Sahibini tanıyor, yem zamanı geldiğinde çeşitli şaklabanlıklar yapıyor, yemi yedikten sonra da odanın neresine giderseniz gidin sizi akvaryumdan takip ediyorlar. Su köpeği gibi bir şey. Tüm Astronotlarımızın uzun ömürlü ve zeki olmaları dileğiyle.

  15) Çok aç gözlüler. Yem saatinin gelmesinden korkar oluyor insan. Daha yem poşetini elime alıyorum, akvaryumda bir kıyamet, bir fırtına kopuyor. Kapağını açar açmaz 3 balık halının üzerinde...

  16) Gerçekten çok akıllı balıklar. Nerede kaçılması gerektiğini, nerede nasıl davranılması gerektiğini çok iyi biliyolar. Bende 5 adet var. Ne versem yiyorlar. Bir de öyle akvaryum dibinde sere serpe yatmaları yok mu, öldürüyor beni[​IMG] Bu balıkları tek geçerim.

  17) Benim 2 tane var.Gerçekten çok akıllılar.Ayrıca güçlü balıklar oldugunu keşfettim ben.300 litrelik akvanyumum patladı.11 saat sonra eve geldiğimde tek yaşayanlar astronotlardı 1 hafta oldu.Psikolojileri hala bozuk ama yaşamayı başardılar.Onları seviyorum.

  18) Yukarıda da bahsedildiği gibi çok hareketliler ve akıllılar. Bende bunlardan 12 tane var. Renkleri gerçekten o kadar değişik ve renkli ki akvaryumda ahenk oluşturmak isteyenlere tavsiye ederim.

   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Astronot ciklet balığı (Astronotus ocellatus)
  [​IMG]
  Boy:35 cm
  Sıcaklık:26 derece
  Davranış:Aşırı agrasif
  Sertlik:yumuşak-orta
  Ph:6.5-7.0
  Beslenme:Etçil
  [​IMG]

  Genel yorum:Aşırı agrasif bir balıktır.Geniş hacimlere ihtiyaç duyan, büyük ve avcı balıklardır.Akvaryumsever halkı arasında zeki balıklar olarak adlandırılır ve sahibine alışma yemi elinizden alma gibi özellikleri vardır.Eğer bu balığı beslemeye karar verdiğinizde akvaryumunuzda çok güçlü bir filtrasyonuuzun olmasından kesinlikle emin olmalısınız.Aşırı obur balıklardır.Akvaryumu çok kirletirler.1000 e kadar yumurta dökebilme şansları vardır.Düz mermer gibi yerlere yumurta dökerler.Aşırı hızlı büyürler.Ayrıca çok dayanıklılardır.Kötü su şartlarını tolera edebilirler.

  [​IMG]
  Mustafa Hançer /İstanbul
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Astronot cichlid balığı Forum Tarih
Astronotlar nasıl yaşar kısaca Uzay ve Gökyüzü 27 Ocak 2017
Astronotlar uzayda neden koruyucu giysi giyer kısaca Uzay ve Gökyüzü 13 Ekim 2014
Astronot olmak için hangi okullara gitmeliyim Meslekler Rehberi 22 Şubat 2014
Astronotlar Neden Uzayda Koruyucu Kıyafetler Giyoyorlar Uzay ve Gökyüzü 25 Aralık 2013
Astronot ve Pilotun Farklılıkları Nelerdir Meslekler Rehberi 8 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş