Astronom nedir - İlk Astronomlar kimlerdir

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda SeLeN tarafından 15 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Astronom nedir - İlk Astronomlar kimlerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Astronom nedir - İlk astronomlar kimlerdir

  Astronom astrolojiyle ilgilenen insanlara denir. Astroloji gök bilimidir. Çok eski çağlardan beri insanlar gökbilimi ile ilgilenmişlerdir. Gök biliminin en basiti yıldızlara bakarak hava durumunu tahmin etmektir. İlk astronomlar 770 yılında doğmuş olan Harezmî dir. Harezmî gözlem evleri ile ilk enlemleri ölçmeye çalışan kişidir. Hazırladığı astronomi çizgileri birçok dile çevrilmiştir. Bir başka astronom ise 858 yılında doğmuş olan Battani dir. Battani güneş ve aynı hareketlerini gözlemlemiştir. Güneş yılını 365 gün 5 saat 46 dakika 24 saniye olarak belirlemiştir. En ünlü astronom ise Galileo dur. Galileo gezegenlerin hareketlerini incelemiştir.  Galileo Galilei (15 Şubat 1564 – 8 Ocak 1642) bir İtalyan fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filozofu olup, Bilimsel devrim'de büyük bir rol oynamıştır. Galileo, "modern gözlemsel astronominin babası," the "modern fiziğin babası," "bilimin babası," ve "modern bilimin babası" olarak adlandırılmaktadır Stephen Hawking, "Galileo, belki diğer insanlardan modern bilimin doğuşundan sorumlu olduğu için daha fazla bir kişiydi." der


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: Galileo_by_leoni.jpg Görüntüleme: 4 Büyüklüğü: 67,3 KB (Kilobyte)  1564'te İtalya'nın Pisa şehrinde doğdu. Dönemi*nin tanınmış müzikçilerinden Vincenzo Galile*i'nin oğlu olan Galileo, ilk tahsilini Floransa'da yaptı. 1581'de Pisa Üniversitesi'nde tıp tahsiline başladı. Ancak parasızlıktan okulu terk etti. 1583'ten itibaren matematiğe ilgi duyan Galileo, bu konudaki çalışmaları sayesinde, 1589'da Pisa'da profesörlük elde etti.


  Sarkacın, yüzen cisimlerin ve hareketin Aristo fiziğinden farklı bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanan Galileo, Pisa Kulesi'nden ağırlık düşürerek Aristo'nun yanlışlığını açıkça gösterdi. Yani bütün şartlar eşit olduğu takdirde, bir cismin düşüş hızı, ağırlığından bağımsızdır. Bu davranışı yaşlı profesörlerle anlaşmazlığa düşmesine sebep oldu. 1592'de Pisa'yı terk ederek, Padova Üniversitesi de bir bölüm olan matematik kürsüsüne geldi.


  1597'de pratikte çok faydası olan pusulayı ticari olarak piyasaya arz etti. 1600 senesinden hemen sonra ilkel bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç ve 1604'te serbest düşüşün matematik kanunlarını keşfetti. Ancak düzgün ivmeli hareket kavramı hatalıydı. 1609'da Hollanda'da teleskopun bulunduğunu işitti. Ve kendisi daha ileri bir alet yaparak bunu astronomi gözlemlerinde kullandı. 1610'da Aydaki dağlar, yıldız kümeleri ve Samanyolu üzerine ilk tespitlerini yayınladı. Bu arada Jüpiter'in dört uydusunun varlığını bildirdi. Bu kitabı çok ilgi uyandırdı ve Floransa'da saray matematikçisi olmasını sağladı. Hemen sonra Venüs gezegeninin evreleri ve Satürn’ün şekli hakkında bilgi verirken, astronomideki Ptolemy (Batlamyus) sistemini tartıştı.


  1611'de Roma'ya gitti ve oradaki Bilim Akademisi'ne üye seçildi. Floransa'ya dönüşünde hidrostatik üzerine pek çok profesörün itirazına sebep olan kitabı ile 1613'te güneş lekeleriKopernik sistemini açık bir şekilde müdafaa etti. Bundan dolayı papazların ağır hücumuna uğradı. 1615'te bizzat Roma'ya giderek iddiasını müdafaa etti. Ancak 1616'da Papa Beşinci Paul tarafından kitaplarını tetkik için bir komisyon kuruldu. Bu komisyon Galileo'nun kitaplarını yasaklamadı. Sadece Dünya'nın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.


  Galileo, bir müddet bilimin pratik yönüne döndü, mikroskobu geliştirdi. Ancak 1618'de üç kuyruklu yıldızın görülmesiyle kiliseyle münakaşaya girdi. Arkadaşının Sekizinci Urban olarak Papa seçilmesinden cesaret alarak yazdığı "İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eserini 1632'de yayınladı. Ancak kitabı daha önce yapılan uyarılarla çeliştiği söylentilerine rağmen Roma’da mahkemeye çağrıldı. 1633'te bu kitap yasaklandı ve Kutsal Engizisyon'ca müebbet hapse mahkum edildi. Cezası kendi evinde göz hapsine çevrildi. Yetmiş yaşında hapsedilen Galileo kör oldu ve 1642 yılında hayatını kaybetti.
   

 2. ilk astronomlar kimlerdir ?
   

 3. inşallah doğrudur ödevimi buradan yaptım.
   

 4. çok teşkler ödevimi burdan yaptım çok işime yaradı
   

 5. çok yardımcı oldu çok teşekkür edriim
   

 6. çok yardımcı oldu çok teşekkür ederiim
   

 7. çok teşkler ödevimi burdan yaptım çok işime yaradı
   

 8. saolun içime çok yaradı ...
   

 9. çok teşekkürler ödevim vardı iyi oldu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Astronom nedir İlk Forum Tarih
Galileo Galilei, Galileo Galilei Kimdir, Galileo Galilei Astronomiye Katkısı Nedir Düşünürler-Filozoflar 12 Ağustos 2011
Giordano Bruno, Giordano Bruno Kimdir, Giordano Bruno'nun Astronomiye Katkısı Nedir? Düşünürler-Filozoflar 12 Ağustos 2011
Ali Kuşçu Astronomi Bilimine Katkısı nedir Uzay ve Gökyüzü 9 Mayıs 2011
Astronomi Nedir - Astronomi Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 27 Aralık 2010
Astronomi (Gökbilimi) Nedir? Astronomi'nin Alanları,Konuları ve Çağlara Göre Gelişimi Uzay ve Gökyüzü 22 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş