Astımı olan çocuklarda ailenin dikkat etmesi gerekenler

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Astımı olan çocuklarda ailenin dikkat etmesi gerekenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar  Allerjik hastalıklara sahip çocuklarda günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hekimin önerdiği ilaç tedavisi dışında bazı özelliklerin bilinmesi ve bunlara dikkat edilmesi hayat kalitesini arttırır.

  Astımlı Çocuklar Nelerden Korunmalıdır?

  Astımlı çocuklar sigara ile temastan hava kirliliğinden grip ve soğuk algınlığından solunum yolunu tahriş eden maddelerden ve en önemlisi hastalığı tetikleyen belirlenmiş bir allerjen varsa bu allerjenlerden korunmalıdır.

  Astımlı Çocuklarda Sigara Dumanı Zararlı Mıdır?

  Astımlıların en önemli düşmanı sigaradır. Sigaranın başka odada içilmesi[​IMG]
  hava filtrelerinin kullanılması sigaranın verdiği zararları önlemez. Sigaranın zararlarını önlemenin tek yolu tamamen dumansız bir ortam sağlanmasıdır.
  Astım ve Grip
  Astımlı çocuklarda basit bir grip nefes darlığına yol açabilir. Bu nedenle astımlı çocuklar gribi olanlarla temastan kaçınmalıdır. Grip aşısı gribi tamamen engellemez ancak[​IMG] enfeksiyonun neden olduğu astım atak sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Grip aşısı ancak doktor önermişse uygulanmalıdır.

  Astım ve Evcil Hayvanalar

  Astımlı çocukların bir kısmında evcil hayvanlara karşı allerji vardır. Bu hastalarda tedavinin en önemli kısmı evcil hayvanlarla teması azaltmaktır.

  Astım ve Spor
  Astımlı çocukların bir kısmında egzersiz sonrası kuru öksürük[​IMG] hırıltı ve solunum güçlüğü gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Astım tedavisinin ana amaçlarından biri[​IMG] çocuğun yaşıtlarından farksız fiziksel etkinlikleri yapmasını sağlamaktır. Düzenli kontrol altında olan ve yakınmalarına uygun ilaç tedavisi ile izlenen çocuklara efor kısıtlaması önerilmez. Unutulmamalı ki olimpiyat takımlarında yarışan ya da profesyonel olarak spor yapan[​IMG] yani yaşamını spordan kazanan pek çok astımlı sporcu vardır. Eğer çocuk ilaçlarını düzenli olarak kullanıyorsa[​IMG] ya da efordan once gerekli ilacı alıyorsa rahatlıkla spor yapabilir. Özellikle yüzme[​IMG] astımlı çocuklarda önerilen spor dalıdır.

  Ev Tozu Akarları İle Mücadele

  Solunum yolu ile vücuda giren allerjenlerin başında ev tozu akarları gelmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu hayvancıklar toplumumuzda en sık astım nedeni olan allerjenlerdir. Akarlar oda ısısında ve nemli ortamda kolayca ürerler; insanların deri döküntüleri ile beslenirler. Bu nedenle evlerde özellikle yatak odaları[​IMG] halılar[​IMG] ev tozu[​IMG] tüylü yünlü oyuncaklar[​IMG] yatak takımları ve giysiler bu hayvancıkların yaşaması için son derece uygun yerlerdir. Bin ikibin metrenin üzerindeki yüksek bölgelerde akarların yaşama şansı azalmaktadır. Akarlar tüm yıl boyunca canlılıklarını sürdürdükleri için neden oldukları belirtiler de yıl boyu surer[​IMG] belli bir mevsimde yoğunlaşmaz.

  Ev tozu akarları ile mücadelede ortamdaki nem miktarı azaltılmaya çalışılmalıdır
  [​IMG] çünkü bu hayvanlar nem oranının %40’tan düşük olduğu ortamlarda yaşayamazlar. Ev tozu akarı duyarlılığı olan astımlı çocukların yatak odalarına halı serilmemelidir[​IMG] etrafta toz tutacak yünlü – tüylü oyuncak ve eşyalar bulundurulmamalıdır. Yatak çarşafları her hafta en az 60 derecede yıkanmalıdır. Ev tozu akarına karşı alınacak en etkin önlemlerden biri de yatakların ve yastıkların özel kılıflar ile kaplanmasıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Astımı olan çocuklarda Forum Tarih
Astım Sebepleri Astımın Nedenleri Belirtileri Genel Sağlık 1 Eylül 2013
Kirli hava astımı tetikliyor Genel Sağlık 9 Ocak 2009
Demokrasi anlayışının gelişmesiyle devletlerin yönetim biçimlerinde olan değişiklikler Eğitim Bilgileri 9 Şubat 2017
Organ nakline ve kan bağışına ihtiyacı olan insanların sorunları nasıl çözülüyor kısaca Sorular ve Cevaplar 30 Ocak 2017
Nüfusu en az olan iller ve sebepleri kısaca Eğitim Bilgileri 30 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş