Aspirin prostata iyi geliyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 17 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Aspirin prostata iyi geliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- ABD'de yapılan bir araştırmada, aspirin ve steroid olmayan anti enflamatuar ilaçlar (NSAID) kullanan erkeklerde PSA (prostat spesifik antijen) düzeyinin düşük olduğu ortaya çıktı.

  Nashville kentindeki Vanderbilt Üniversitesinden araştırmacılar, 1277 deneğin prostatlarının durumuna baktı. Deneklerin yaklaşık yüzde 46'sının çoğunlukla aspirin olmak üzere NSAID ilaçları aldıkları belirtildi. Araştırmacılar, yaş, ırk, ailedeki prostat kanseri, obezite ve prostatın büyüklüğü ve kanser riskine bağımsız etkileri bulunan diğer değişkenleri de göz önünde bulundurarak, aspirin kullanımının PSA düzeyini belirgin biçimde düşürdüğünü gördü. Araştırmada, aspirin alan erkeklerde PSA seviyesinin aspirin almayanlara oranla yüzde 9 düşük olduğu belirlendi.

  Erkeklerde prostat kanseri olasılığını gözlemlemek için kullanılan PSA testinde, kandaki PSA düzeyinin yüksek çıkması prostat kanseri riskinin yüksek olduğunu gösterirken, yüksek PSA seviyesi prostat organının kanser olmadan da büyümesi anlamına geliyor. Araştırmadaki bulgular, Amerikan Kanser Araştırmaları Vakfının 7. Yıllık Uluslararası Konferansında da sunulacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aspirin prostata geliyor Forum Tarih
Aspirini Kim Keşfetmiştir, Aspirin Nasıl Ve Kim Tarafından İcat Edilmiştir? Bilim & Teknoloji 7 Ağustos 2011
Aspirinin Faydaları ve Zararları Hakkında Bilgiler Genel Sağlık 12 Kasım 2010
Kalp Krizi geçirirken aspirin alın Genel Sağlık 20 Ocak 2010
Aspirine Doğal Rakip Kiraz Genel Sağlık 29 Mayıs 2009
Aspirin'in şok etkisi Genel Sağlık 15 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş