Asmalı Köyü Yumurtalık Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Asmalı Köyü Yumurtalık Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yumurtalık Asmalı Köyü Bilgileri - Asmalı Köyü Hakkında -Asmalı Köyü Tanıtımı - Asmalı Köyü Resimleri
  Asmalı ,Adana Yumurtalık ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: YUMURTALIK

  İl:ADANA

  İle Uzaklığı:45 km

  İlçeye Uzaklığı: 37km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000: 894
  1997:917

  Kültür

  Eski tarihlerde köyün bulunduğu yerlerde üzüm asmalarının çok olmasından dolayı Asmalı adını alan köyün 1950’li yıllarda Karakoyunlu yörüklerinden kurtoğlu. Karagöl, Güllüoğlu, Polatlı ve Nergis yıkık soyadını taşıyan ailelerin köyün bulunduğu yerlere gelmesi ve 1962 yılında da buradan arazi satın alarak köye yerleşmesiyle oluştuğu biliniyor. O dönemi yaşayan köylüler tarafından bu yörüklere sahip oldukları koyunların derisinin kara olmasından dolayı “Karakoyunlu” dendiğine inanılsa da tarihçiler yapılacak bir araştırma ile buraya yerleşen köylülerin 15. yüzyılda Anadolu’yu da içine alan Karakoyunlu Türkmen Devleti’ne bağlı olabileceğini düşünüyor.

  Köyün bir mahallesi olan Göbeören’in adının da Kaldırım, Forlar, Ã eyhganem ve Zeynepli Köyleri arasında kalmasından dolayı “Göbekören” adından geldiği biliniyor. Bu mahallede de 1918 yılında Ağbenli Mercan adlı bir kişinin çiftlik kurduğu, daha sonra ise 1940’lı yıllarda buraya Toros Dağları’nda yaşayan Menemenci ve Bahşiş yörüklerinin gelerek, Tapucu Faik adlı bir kişiden toprak satın aldıkları ve köye yerleştikleri söyleniyor.

  Asmalı Köyünün bir diğer mahallesi olan Forlar Mahallesi’nin ise Cezayir’den gelerek buraya yerleşen kara derili insanlardan oluştuğu biliniyor.

  Köyün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarıma uygun topraklarda ağırlıklı olarak kuru tarım yapılmaktadır ancak Ceyhan Nehri’nden çiftçilerin kendi olanakları ile sulama yaptıkları geniş alanlar da vardır.

  Köyde 1983 yılında açılan bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. Ayrıca köyün nüfusu 813 dür.

  Coğrafya

  Adana iline 45 km, Yumurtalık ilçesine 37 km uzaklıktadır. yolu biraz bozuk olup devlet büyüklerimizen konuyla ilgilenmelerini beklleriz.yolumuz biraz değil tam bozuktur yok denilecek kadar.yolumuz hiç yok bir yol yapılıyor onoda sel alıp götürüyor.yol bozuk oldugundan 45km yolu bir sürede varacagımız yolu 2 kat süyor buda o kadar mazot demek

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. yazlar cok sıcak gecer bol bol yagmurlama yapılır

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kısaca hiçbirşey yoktur.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Asmalı Köyü Yumurtalık Forum Tarih
Asmalı Köyü Çan Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 26 Nisan 2010
Asmalıırmak Köyü Güneysu Rize Rize Tanıtımı 22 Nisan 2010
Asmalıdere Köyü Susurluk Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 21 Nisan 2010
Asmalıdere Köyü Gönen Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 21 Nisan 2010
Asmalı Köyü Marmara Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 21 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş