Asmalı Köyü Marmara Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Asmalı Köyü Marmara Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  asmalı köyü bilgileri - asmalı köyü tanıtım - asmalı köyü resimleri  Asmalı, Marmara Adası'nın şirin ve mütevazi bir balıkçı köyüdür.

  Asmalı adı eskiden çok meşhur olan asma bahçelerinden gelir, eski ismi Aftoni'dir. Adada yaşayan insanların geneli Karadeniz kökenlidir. Adanın denizi çok temizdir ve birçok koyu vardır fakat turizm açısından zayıftır. Kış mevsiminde nüfusu oldukça düşüktür, yazlık bir beldedir. Dinlenmek için gelinebilecek sessiz sakin bir tatil yöresidir.

  Asmalı tarihçesi

  Asmalı Köyü' nün eski adı Aftoni (Aphthonia) idi. O yıllarda Asmalı'da asma bahçelerinin çok olduğundan ismini daha sonradan Asmalı olarak almıştır.

  Marmara Adası'na bağlı olan Asmalı Köyü, 1926 da mübadele çerçevesinde yerleşime açılmıştır, (Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi veya Değişimi, 1923 yılında Lozan Antlaşması'na ek protokol uyarınca Türkiye'deki Rumların Yunanistan'a, Yunanistan'daki Müslümanların Türkiye'ye zorunlu göçü sürecine verilen addır. Mübadelede 1,500,000 ila 2,200,000 Rum Yunanistan'a, 350,000 ila 500,000 Türk Türkiye'ye göçmüştür. Türkiye'de sadece İstanbul kenti ile Gökçeada ve Bozcaada'da oturan Rumlar, Yunanistan'da ise sadece Batı Trakya'da oturan Türkler mübadeleden muaf tutulmuşlardır.).
  Asmalı hakkında

  105 nüfusu bulunan Asmalı'da yerli halk'ın büyük kısmı balıkçılıkla geçinir. Diğer bir kısmı ise geçimini hayvancılık ve zeytincilikle sağlamaktadır.
  Asmalı'da eğlence

  Tertemiz havası bulunan Asmalı'da çınar gölgesi altında serin kahvehaneler, 24 saat açık her türlü meşrubatlarla çay bahçeleri, taze balığın ve içkinin tadına doyamıyorsanız köyde bir de restorant bulunmaktadır.
  Asmalı'da konaklama

  Köyde en az 1 haftalığına olmak üzere pansiyonluk evler bulunmaktadır. Kalacak kişilerin en az 2 hafta önce pansiyon sahipleriyle irtibata geçmeleri gerekmektedir.
  Ulaşım

  İstanbul'dan iki türlü ulaşım var bunlardan biri, Bostancı ve Yenikapı'dan kalkan deniz otobüsü diğer seçenek ise Sarayburnu'ndan kalkan yolcu gemisi ile adaya ulaşım sağlanabilir. Ayrıca Tekirdağ'dan feribotla da buraya gelinebilir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Asmalı Köyü Marmara Forum Tarih
Asmalı Köyü Çan Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 26 Nisan 2010
Asmalıırmak Köyü Güneysu Rize Rize Tanıtımı 22 Nisan 2010
Asmalıdere Köyü Susurluk Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 21 Nisan 2010
Asmalıdere Köyü Gönen Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 21 Nisan 2010
Asmalı Köyü Gölhisar Burdur Burdur Tanıtımı 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş