Asmakonak Köyü Posof Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Asmakonak Köyü Posof Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Asmakonak Köyü Posof - Asmakonak Köyü Hakkında - Asmakonak Köyü Tanıtımı - Asmakonak Köyü Resimleri

  Ardahan
  Bilgile
  Nüfus 68 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 75800
  Alan Kodu 0478
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Ardahan
  İlçe Posof
  Web Sitesi

  Asmakonak, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Önceden nereden geldikleri bilinmeyen: 'Hacıgiller sülalesi' Aşıküzeyir- "Boşdere Köyü"’nün kuzey doğusundaki 'Secinge' ve 'Kergele' harebelerin'den tahminen 1750'li yıllarda 'Keskolar sülalesi'; köyün kuzeyindeki 'Keletenet Harebelerin'’den ve 'Tadolar Sülalesi' köyün güneyindeki 'Pegler' Mevkii’nden aynı tarihlerde gelerek burasını köy haline getirdikleri rivayet ediliyor. Şuan köyü oluşturan sülale sayısı 10'dur. Bunlardan "6 sülale" Ahıska'dan, 2'si Posof çevre köylerden,diğer ikisi ise biri Gürcistan'dan, biri de Acara'dan gelerek köyü oluşturmuşlar.
  Köy Adının Kaynağı
  Eski adı 'Sanhulye' olan köyün kelime anlamı; 'Sanhulya' Türkçe ve Arapça karışımı bir isimdir. Posof'lular "sen" demezler "san" derler. Halife Ömer zamanında köye gelip yerleşen 'irşatçı' (İslamı anlatan) tarafından verilmiş olduğu büyüklerimiz tarafından hikaye edilirdi. Kuman-Kıpçak beyleri köyün bu gün ki yerine sahip olmak için bir birleriyle pek çok kavgalar yapmışlar. Gel zaman git zaman yöreye gelen misafir olan zat kavgaya son veriyor. Zaten bu kavgalardan bıkan halk da bunu destekliyor. Çözümü hep beraber orayı abad edin,orayı paylaşın orası sizin rüyanızdı adınada "san hulya" (senin hülyandı) anlamına gelen ismi verdiğini köy büyükleri anlatmaktadır.
  Yeni adı Asmakonak adıda yüksek plato üzerinde oluşu izafen verilmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Ardahan iline 80 km, Posof ilçesine 6 km uzaklıktadır. Ulgar Dağı eteklerinde terek gibi küçük bir düzlükte kurulmuştur. Arazinin batı kısmında bir dere akmaktadır. Köyün güneyinde bulunan kuzeyi, doğusu ve güneyi karışık ağaç türlerinden oluşan ormanlarla çevrilidir. Köyün güneyindeki yamaçta, 'yapraklı ağaç korusu' vardır. Yayla'sı ise 'Ulgar Dağı' eteklerinndedir. "Dereler Mevkii"’nde romatizma ve kaşıntılara iyi gelen 'ekşimtırak soğuk su' bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi'nin sert şekli hakimdir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 67
  1997 68

  Son yıllarda göç epeyce yavaşlamıştır.Hatta köye yavaşta olsa geri dönüş başlamıştır.Köy gençlerine 'Pompa İstasyonu' ve Arıcılık iyi bir geçim kaynağı olmuştur.Asmakonak köyünden pek çok insan Bursa'nın İnegöl ilçesinde ikamet etmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım,arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca Posof sınırları içinde bulunan BTC 'Pompa İstasyonlarından' "PT 1"'de köyden gençler çalışmaktadır.Köyde Asmakonak Bal'ı adında ambalajlı bal üretilip yurt içi ve yurt dışına pazarlanmaktadır.Köyün çok güzel çeçil ve tulug peyniri vardır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Onur Sarıkaya
  1999 - İbrahim Çelik
  1994 - Yaşar Demirci
  1989 - Fezair Çağlayan
  1984 - Sabahattin Elkılıç

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca posof net adresinde köyün çekimiş fotoğraflarıda mevcuttur.

  [​IMG]


  Kaynak:Vikipedi Ansiklopedisi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Asmakonak Köyü Posof Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş