Asmakaya Köyü Hakkında Bilgi Bünyan Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Asmakaya Köyü Hakkında Bilgi Bünyan Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  asmakaya köyü bilgileri - asmakaya köyü tanıtım - asmakaya köyü resimleri  Flag of Turkey.svg Asmakaya, Türkiye
  Kayseri
  Asmakaya, Kayseri ilinin Bünyan ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün geçmişi Roma dönemine dayanmakta olup, Battal Gazi buraları feth etmiştir. Ayrıca dört ayrı yerde eski yerleşim yerleri mezarlıklar ve yıkıntı höyükler bulunmaktadır.Köyün diğer isimleri; Veziryurdu, Beypınarı, Dizgeme ve son olarakta Asmakaya dır. Sarıkamışta Vatan için donarak şehit olan askerlerden Şükrü Çavuşda Asmakayadan dır. Bünyan kadılarından Kadı Ali Efendinin ortanca oğlunun bu bölgeye ilk olarak yayla olarak kullanması ile keşfedilmiştir. Bol oksijenli havası buz gibi soğuk suları bulunmaktadır. Bir rivayete görede Kisiyeri Çeşmesinin suyun miğren ağrılarını iyi ettiği ve kıprıs harekatında kuruduğu ve harekatın bitimine müteakip yeniden akmaya başladığı rivayetler arasındadır. Köyün yolları stabilize olup, hiçkimse ve kurum ilgilenmemektedir. Köye şuan ise Kökler diye bilinen Oğuz sülalesi sahip çıkmaktadır. Diğer köylüler ise geçmişini hiçe sayıp umursamamaktadır. Halen çok sayıda çifçilik yapıp geçimini Asmakaya'dan sağlayan köylü ne hikmetse resmi yerlerde nüfusta köyü inkar etmektedir. Kütükte 1500 kişiye yakın asmakaya köyüne kayıtlı mevcut vardır. Ama aslını inkar eden kişi hiçte az değil...
  Kültür

  Köyün bilinen en meşhur yemeği arabaşı,mantı içliköfte, suböreği,bulgur pilavı,odun ateşinde güveç,borana,yaprak sarması(zeytinyağlı),tatlı olarakta baklavadır. Bu köyde öylebir yüzük oyunu oynanırdıki şimdiki nesil bilmemektedir. Bu yüzük oyunu oyundan ziyade türküsü çok anlamlı idi unutulmaya yüz tutmuştur.
  Coğrafya

  Kayseri iline 58 km, Bünyan ilçesine 15 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları karlı yazları ise serin geçer.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 42
  2000 23
  1997 41
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca bütün köy halkı sulu alanları kendi imkânları ile ağaçlandırmış ama ulaşım iyi olmadığından kış aylarında kemirgen haşerattan koruyamadığı için kestirmek zorunda kalmışlardır.Koyde yaban hayvanı olarak dag TAVŞANI ve YABAN KURDU yasamaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesiköy meydanında bulunan tarihi çeşmeden sağlanmaktadır, kanalizasyon şebekesi yokdur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup hiçkimse muhtarın tüm çabalarına rağmen ilgilenmemektedir.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Camisi mevcuttur köyün köprüsünüde unutmamak gerekir.
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Asmakaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Asmakaya Köyü Solhan Bingöl Bingöl Tanıtımı 11 Mart 2010
Asmakaya İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Bingöl Tanıtımı 10 Ağustos 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş