Askerlik Süresinin Kısalması İçin 4 Neden

'Yurt İçi Haberler' forumunda Mavi_inci tarafından 10 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Askerlik Süresinin Kısalması İçin 4 Neden konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Askerlik Süresini Kısaltacak Nedenler

  Son günlerde gündemden düşmeyen konulardan biri olan askerlikle ilgili her gün yeni bir tartışma ortaya atılıyor.

  [​IMG]

  AK Parti, asker sayısını azaltmak için askerlik süresini kısaltma konusunda kararlı. Genelkurmay'ın tek tip askerlik önerisine sıcak bakılmıyor. Orduevleri ve sosyal tesislerde 65 bin Mehmetçik'in görev yaptığını belirleyen hükümet, bu askerleri asli görevine çekmeyi planlıyor. Türkiye'nin komşuları ile yürüttüğü 'sıfır sorun' politikası nedeniyle asker sayısının azaltılması gerektiğine de dikkat çekiliyor.

  KISA DÖNEM ASKERLİK 5 AY
  Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelecek çalışmayı bekleyen hükümet, üniversite mezunları için uygulanan kısa dönem askerlik uygulamasının devamından yana. Üniversite mezunları için 12 ay yedek subay askerlik uygulamasının ise kaldırılabileceği belirtiliyor. Sadece tıp fakültesi ile diş hekimliği fakültesi mezunları için yedek subay askerlik uygulamasına sıcak bakılıyor. 6 aylık kısa dönem askerlik uygulamasının 5 aya indirilmesi üzerinde duruluyor.

  12 AYA iNDiRİLECEK
  Üniversite mezunları dışındaki vatandaşlar için uygulanan uzun dönem askerlik uygulamasında da kısaltmaya gidilecek. Uzun dönem askerlik uygulamasının 15 aydan 12 aya indirilmesi düşünülüyor.

  AK Parti kurmayları orduevleri, tatil kampları ve garnizonlardaki sosyal tesislerde 65 bin er ve erbaş olduğuna dikkat çekiyor. Bu askerlerin kıtalara kaydırılarak buralardaki hizmetlerin sivil memurlar tarafından yapılması planlanıyor.

  DIŞ TEHDİT AZALDI
  AK Parti kurmaylarının dikkat çektiği bir başka nokta dış tehdidin azalması. Türkiye'nin Yunanistan başta olmak üzere komşuları Rusya, İran, Irak ve Suriye'den gelebilecek tehditler nedeniyle fazla asker barındırdığına işaret ediliyor. AK Parti hükümeti döneminde komşu ülkelerle 'sıfır sorun' politikası uygulandığı dile getiriliyor. Türkiye'nin Yunanistan başta olmak üzere komşuları ile stratejik işbirliği toplantıları yaptığı hatırlatılıyor.

  SINIR POLİSİ PROJESİ
  Askerlik süresinin kısaltılmasındaki bir diğer neden 'Entegre Sınır Yönetimi' sistemine geçilmesi. Türkiye'nin kara ve deniz sınırındaki askerler geri çekilecek. Bu askerlerin yerine eğitimli sınır polisleri görevlendirilecek. Avrupa Birliği'nin istediği 'Entegre Sınır Yönetimi' sisteminin hayata geçirilmesi ile er ve erbaşların sınırlarda görev yapmasına gerek kalmayacak.

  Bu arada Güneydoğu'da terörle mücadele eden birliklerin profesyonel askerlerden oluşacağının altı çiziliyor. Güneydoğu'da görev yapan bazı tugaylarda er ve erbaş yerine rütbeli uzman askerler görev yapacak. AK Parti kurmayları er ve erbaşların Güneydoğu'da terörle mücadele etmeyeceği için askerlik süresinin kısaltılmasının mücadeleyi olumsuz etkilemeyeceğini vurguluyor.

  İşte özet olarak 4 neden

  *65 bin Mehmetçik sosyal tesislerde görev yapıyor. Bu askerler kıtalara kaydırılabilir.

  *AB uyum yasaları çerçevesinde kara ve deniz sınırında, sınır polisi görev yapacak.

  *Doğu ve Güneydoğu'da terörle mücadeleyi profesyonel birlikler gerçekleştirecek.

  *Komşu ülkelerle 'sıfır sorun' politikası sebebiyle dış tehdit azaldı.

  Alıntıdır..
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Ekim 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - Askerlik Süresinin Kısalması Forum Tarih
Mustafa Kemal Atatürk'ün askerlik hayatı katıldığı savaşlar kısaca Atatürk Hakkında Herşey 17 Mart 2016
Atatürk Vergi Vermeyi Niçin Askerlik Yapmakla Eşdeğerde Tutmuştur Atatürk Hakkında Herşey 23 Şubat 2014
Mustafa Kemal'in Askerlik Mesleğini Seçmesinin Sebepleri Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 22 Eylül 2013
Atatürkün Askerlik Hayatının Kronolojisi Atatürk Hakkında Herşey 27 Temmuz 2012
Atatürkün Askerlik Hayatının Özeti Atatürk Hakkında Herşey 26 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş