Asitler Ve Bazların Kullanım Alanları Nelerdir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Asitler Ve Bazların Kullanım Alanları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Asitler Ve Bazlar Kullanım Alanları nedir
  Asitler Ve Bazlar Kullanım Alanları nelerdir
  Asit ve Bazların Günlük Yaşamdaki Kullanım Alanları,

  Asitler Ve Bazlar Kullanım Alanları

  Bazı asitler ağır yanıklara yol açarken bazıları yalnızca ağrı verir. Örneğin karınca ve arı gibi böceklerin ya da ısırganotu gibi bitkilerin salgıları ağrı verici asitlerdir. Öte yandan bazı asitlerin öldürücü bir zehir olmasına karşılık bazıları zarasız, hatta meyve asitleri gibi tadı ve kokusu hoş maddelerdir. Üzümde de, şarap dinlendirilen fıçılarda krem tarta biçiminde çökelen ve kabartma tozu yapımında kullanılan tartarik asit bulunur.


  Formik Asit (HCOOH): Bakterilere küf ve mayalara etki eder. Mikrobik bozunmayı önlemek için gıdalarda koruyucu olarak kullanılır. Karınca salgısında bol miktarda bulunur.

  Asetik Asit (CH₃COOH): Sirke asidi olarak bilinir. Asetik astitin % 5-8 likçözeltisi sirke olarak kullanılır. Asetik asit birçok endüstri maddesinin kullanılmasında kullanılır. Tahriş edici bir kokuya sahip bir sıvıdır. Alür asetat tuzu, taze kesilmiş yaralarda kan dindirici olarak kullanılır.

  Sorbik Asit (HC₆H₇O₂): Küf ve mayaların gelişmesine engel olur. Bu özelliğinden dolayı yiyeceklerde antimikrobik koruma olarak kullanılır. Kokusu lezzeti yoktur.

  Sülfürik Asit (H₂SO₄): Endüstride kullanılan en önemli asit ve dünyada en çok üretilen kimyasallardan biridir. SO₂ kullanılarak Kontakt metodu denilen bir metotla üretilir. Endüstride birçok alanda kullanılan bu asit, özellikle gübre üretimindei amonyum sülfat üretiminde, patlayıcı yapımında, boya sanayinde, petrokimya sanayinde kullanılmaktadır.

  Benzoik Asit (C₆H₅COOOH): Beyaz tenkli iğne ve yaprakçık görünümünde bir maddedir. Gıdalarda mikrobik bozunmayı önlemek için kullanılır. En çok kullanıldığı alanlar, meyva suyu, marmelat, reçel, gazlı içecekler, turşular ve benzeri ürünlerdir. Benzoik asit, bir çok bitkinin yaprak, kabuk ve meyvelerinde bulunur. Bu asit genellikle sodyum tuzu olarak (Sodyum benzoat) kullanılır. İlave edildiği bitkinin tadını etkiler.

  Folik Asit: Folik asit dokularında az da olsa bulunur. Folik asit en çok koyu yeşil yapraklı sebzeler ve gıdalarda kullanılan hayvanların böbrek ve karaciğerleninde bulunur. Biftek, hahubat, sebzeler, domates ve sütte az miktarda bulunur. Folik asit eksikliğinde vücutta anemi (kansızlık) ortaya çıkar.

  Hidrojen Sülfür (H₂S): Renksiz bir gazdır. Kokmuş yumurtayı andıran bir kokusu vardır. Çok zehirlidir. Uzun zaman solunduğunda insanı öldürebilir. Havada seyreltik olarak bulunduğunda yorgunluk ve baş ağrısı yapar.
  Nitrik Asit (HNO₃): Nitrik asit, dinamit yapımında kullanılır. Nitrik asitin gliserin ile reaksiyonundan nitrogliserin meydana gelir. Ayrıca nitrik asit NH₄NO₃ içeren gübrelerin üretiminde kullanılır.


  Fosforik Asit (H₃PO₄): Saf fosforik asit, renksiz kristaller halinde bir katıdır. Fosforik asit, en çok fosfatlı gübrelerin yapımında ve ilaç endrüstrisinde kullanılır.

  Hidroflorik Asit (HF): Hidoflorik asit yüksek oktanlı benzin yapımında, sentetik kriyolit (Na₃AIF₆) imalatında kullanılır.Ayrıca hidrflorik asit camların üzerine şekiller yapmak için kullanılır. Bu iş için, önce cam eşya bir parafin tabakası ile kaplanır. Sonra parafinin üzerine bir çelik kalem ile istenen şekil çizilir. Bu çizgilere hidrojen florür gaz çözeltisi tatbik edilir. Camdaki parafin temizlendikten sonra camda yalnız sabit şekiller kalır.

  Alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Kasım 2015

 2. sağol kardeş bu bilgiler çok işime yaradı.
   

 3. hiç işime yaramadı kusura bakmayın
   

 4. hiç işime yaramadı kusura bakmayın
   

 5. hiç işime yaramadı kusura bakmayın
   

 6. bu bilgiler işime yaradı valla
   

 7. kardeşim kısa yaz ın şunu yaaa da yinede sağolun
   

 8. Baz a örnek yok mu hepsi asit ?
   

 9. hiç beğenmedim bazlar yok
   

 10. çok saolsun işime çok yaradı
   

 11. hiç işime yaramadı
  ama yinede emekleriniz için teşekkürler
   

 12. Bazlar neden yok yaa !
   

 13. işime yaramadı baz niye yok hım:(:mad:
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Asitler Bazların Kullanım Forum Tarih
Asitler, Bazlar ve Tuzlar - Asit ve Bazların Kullanım Alanları Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012
Asit ve Bazların Özellikleri, Asitler ve Bazların Özellikleri Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 1 Ocak 2012
Asitlerin ve bazların Olumsuz Etkileri Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 7 Ağustos 2011
Asitlerin Ve Bazların Formülleri Konu Dışı Başlıklar 2 Ağustos 2011
Asitler Ve Bazların Özellikleri Nedir Konu Dışı Başlıklar 23 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş