asitin maddelere verdiği zararlar nelerdir

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 27 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. asitin maddelere verdiği zararlar nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  asitin maddelere verdiği zararlar neerdir

  Asitlerin Zararları

  Asit ve bazlar genel anlamda tehlikeli maddelerdir. Asitlerin Zararları kuvvetliliğinden ziyade derişim ve cinsleriyle ilgilidir. Kuvvetli yada zayıf olmalarıyla genel olarak ilgisi yoktur.

  Mesela, bildiğimiz sülfirikasit; hangi konsantrasyonda olursa olsun, gözlerle teması tehlikelidir. Derişik sülfürik asit deride şiddetli yanıklar meydana getirir. Sulandırılırken, asit daima yavaş ve dikkatlice suya dökülür, asla tersi yapılmaz.

  Nitrik asitinzararı ve tehlikesi, konsantrasyon arttıkça artar. Yüksek konsantrasyondaki nitrik asitle çeker ocakta çalışılmalıdır. Dumanlı ve derişik nitrik asit vücut ve özellikle gözler için tehlikelidir. Yüksek ısıda son derece zehirli nitrojen oksit buharları verir.

  Hidroflorikasit; zayıf asit olmasına rağmen son derece tehlikelidir. Vücudun neresine değerse değsin şiddetli yanıklar yapar ve çabuk iyi olmaz. Buharı da solunumda tehlikeli olup, fazlası ölüme neden olabilir. Bu bakımdan ancak iyi işleyen bir çeker ocak içinde kullanılır.

  HCN asidi zayıf asit olduğu halde oldukça zehirlidir. Bundan dolayı laboratuvarçalışmalarında dâimâiyi çeken kapalı ocaklarda çalışmalıdır. Zehirlenme belirtileri; hızlı solunum, kan basıncında düşme, şuur bulanıklığı ve komadır.

  Bu örnekleri kuşkusuz daha da artıra biliriz. Ancak anlatmak istediğimizi ifade ettiğimize inandığımız için bu kadar örnekle yetiniyoruz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - asitin maddelere verdiği Forum Tarih
Asitin özellikleri kısaca Konu Dışı Başlıklar 20 Temmuz 2014
Asit Nedir Kısaca Asitin Özellikleri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 23 Ocak 2014
İlk Kez Bindiğiniz Bir Taşıtın Anısını Komikleştirerek Anlatın Kısaca Fıkra & Komik Yazılar 24 Aralık 2013
Asitler Hakkında Bilgi - Asit Nedir - Asitin Bulunuşu Eldesi ve Özellikleri Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012
Su Geçirmeyen Maddelere Örnekler Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 9 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş