Asi kullara Allahü teâlânın müjdesi

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Asi kullara Allahü teâlânın müjdesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Asi kullara [​IMG]ü teâlânın müjdesi


  * Bilerek pek küfre düşülmez fakat bilmeyerek küfre düşülebilir. Bunun için (Yarabbi, bilerek veya bilmeyerek küfre sebep olan bir söz söylediysem, bir iş yaptıysam nadim oldum, pişman oldum, beni affet) duasını çok okumamız lazım. Küfür sigorta gibidir. İrtibatı keser. Bir kimse küfre düşmüş ise, ne yaparsa yapsın, ne kadar çok ibadet ederse etsin hiçbir faydası yoktur. Çünkü sigorta atmıştır, ampul, tesisat ne kadar sağlam olursa olsun, elektrik gelmediği için fayda olmaz.


  Nice sarhoşlar vardır ki, yaptığından pişmanlık duyar tevbe eder, imanla gider. Nice dervişler, müritler vardır ki, kibirlidir, günahları için tevbe etmez, imansız giderler. Cüneyd-i bağdadi hazretlerine bir papaz gelip, ben mi üstünüm sen mi üstünsün diye sorar. O da bir hafta sonra gel, der. Bir hafta sonra geldiğinde vefat ettiğini görür. Bugün bana cevap verecekti diye söylenince, tabutu göstererek, işte orada git sor, o boşuna konuşmaz derler. Tabutunun başına gidip aynı soruyu sorar. Cüneyd-i Bağdadi hazretleri [​IMG]’ın izniyle başını kaldırıp, şöyle cevap verir; geçen hafta sonumun ne olacağını bilmediğim için sana cevap veremedim. Ben imanla gidip kendimi kurtardım, senden üstünüm. Sen kendine bak. Papaz, ağlamaya başlar, kelime-i şehadet getirir müslüman olur.

  * Peygamber efendimize bir yahudi gelip, selam verir gibi yaparak Es sam aleyküm yani, ölesin, yok olasın der. Peygamber efendimiz de, ve aleyküm sam diye cevap verir. Gittikten sonra, Hz.Âişe validemiz, [​IMG] belanızı versin, sizi kahretsin... gibi bazı şeyleri sıralamaya başlayınca, Peygamberimiz durdurup, fazlaya hakkımız yok, bize ne yaptıysa ancak o kadarını yapabiliriz, buyurdu. Kâfir de olsa yaptığından fazlasını yapmak caiz değildir.

  * [​IMG]ü teâlâ suç işleyenin cezasını verir, ancak istiğfar edenleri affeder. Müjdeler çok, Rabbimizin merhameti geniş. Seksen sene kilisede papazlık yapmış, İslamı yıkmaya uğraşmış kişiyi bile bir kelime-i şehadet söylemekle affediyor. [​IMG]ümme inneke afuvvün, kerimün, tuhibbül afve fafu anni (Yarabbi sen madem ki affedicisin, ihsan edicisin, affetmeyi seversin öyleyse beni de affet). Bunu her namazdan sonra okumalı. Bunlar hep, asi kullara [​IMG]ü teâlânın müjdesidir.

  * Nefs [​IMG]ü teâlânın düşmanıdır. Peygamber efendimiz [​IMG]ü teâlânın dostudur. Nefsimize uyarsak [​IMG]ü teâlânın düşmanına itaat etmiş oluruz. İslam dinine uyarsak, [​IMG]ü teâlânın dostuna uymuş oluruz.

  * İlaç hasta içindir. İlaç kullanan içindir.
  * Zeka başka akıl başka. Akıllı olmak demek, ahirette işe yarayacak iş yapmak demektir.

  * Mevcuda şükretmeli, kanaat etmeli. Mevcutla devam etmeli. İsraf, küfran-ı nimet hep "bu bana lazımdır diyerek başlar." Bir kere bu bana lazımdır deyince onun ardı gelir, bu da lazım, şu da lazım diye devam eder. Lazım dediğine kavuşmak için dinin dışına çıkar da haberi olmaz.

  * Namaz kılmamanın ne büyük bir suç olduğunu anlamak için çok sevdiğinizi mesela evladınızı kapının dışına çıkarıp, ben çağırınca gel deyin. Çağırın çağırın gelmesin. Siz defalarca çağıracaksınız da o gelmeyecek. Ne yaparsınız siz ona?
  [​IMG]ü teâlâ günde 5 defa kullarını çağırıyor. İşte bakın [​IMG] ne kadar sabırlı, ne kadar merhametli, günde 5 defa çağırdığı halde gelmeyen kullarına bir şey yapmıyor ve mühlet veriyor.

  * Kılmak isteyene namaz, insanın önüne engel çıkarmaz.
  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kullara Allahü teâlânın Forum Tarih
Başbakan nasıl olurum hangi okullara gitmeliyim kısaca Meslekler Rehberi 26 Ocak 2017
Doktor olmak için hangi okullara gitmeliyiz kısaca Meslekler Rehberi 30 Mart 2014
Astronot olmak için hangi okullara gitmeliyim Meslekler Rehberi 22 Şubat 2014
Doktor Olmak İçin Hangi Okullara Gitmek Gerekir Meslekler Rehberi 24 Ocak 2013
Sbs Giremeyen Öğrenciler hangi okullara gidebilir SBS - ÖSS - Sınavlar 26 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş