Ashab-ı Meymene Nedir? Ashab-ı Meymene Hakkında

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda DeMSaL tarafından 13 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ashab-ı Meymene Nedir? Ashab-ı Meymene Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ashab-ı meymene kimdir - ashab-ı meymene kime denir - ashab-ı meymenenin özellikleri  “Meymene”; bereket, saâdet, mutluluk ve uğurluluk demektir. Sağ taraf ve sağ kol anlamına da gelir. Sağ taraf, meclis ve mahfillerde saygı yeridir. Ashâb-ı Meymene; saygı mevkiinde bulunan yüksek haysiyet sahipleri, kendilerine ve başkalarına yararı dokunan bereketli insanlar anlamlarına gelir.

  Kıyamet kopunca insanlar üç kısım olacaklardır: Ashâb-ı Meymene, Ashâb-ı Meş’eme ve Sâbıkûn (îmân ve itâatte öncü olanlar) (Vâkı’a, 56/7-10) Ashâb-ı Meymene; Beled sûresinde köle azat eden, yetimi, yoksulu ve aç insanı doyuran, îmân edip sabrı ve merhameti birbirine tavsiye eden kimseler olarak tanıtılmıştır (Beled, 90/13-18). Ashâb-ı Meymene, Vâkı’a sûresinde, Ashâb-ı Yemin olarak ifade edilmiştir (Vâkı’a, 56/27, 38, 90-91).

  Yemîn, sağ, sağ taraf, uğur, kuvvet ve kasem (and) demektir. Ashâb-ı Meymene ile Ashâb-ı Yemîn aynı insanlardır. Kıyamette bunlara amel defterleri sağ tarafından verilecek (Hâkka, 69/19) ve hesapları kolay olacaktır (İnşikâk, 84/8). Her can kazandığıyla Allah katında rehin alınacak, ancak Ashâb-ı Yemîn bundan hariç olacaktır (Müddessir, 74/38-39). “Ashâb-ı Meymene / Ashâb-ı Yemîn”; cennetlerde her türlü nimetler içinde olacaklardır (Vâkı’a, 56/27-38; Hâkka, 69/19-24).

  “Ashâb-ı Meymene / Ashâb-ı Yemîn”; îman edip sâlih ameller işleyen, Allah ve Peygambere itâat eden insanlardır. Âhirette kişiye amel defterinin sağ taratan verilmesi, o kimsenin hayırlı akıbetini ifade eder, sembolik bir anlatımdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ashab Meymene Nedir Forum Tarih
Peygamber Efendimizin Ashabının İsimleri Peygamber Efendimiz (S.A.V) 30 Temmuz 2012
Peygamber Efendimizin Ashabı Peygamber Efendimiz (S.A.V) 29 Temmuz 2012
Ashâb Nedir, Ashâb Ne Demektir Dini Terimler Sözlüğü 31 Ekim 2011
Rüyada Ashab-ı Kiram Görmek Ne Anlama Geliyor? Rüya Tabirleri 13 Eylül 2011
Ashâbü's-Sünen Nedir - Ashab-ı Sünen Anlamı Dini Terimler Sözlüğü 11 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş