Asbest Nedir

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Asbest Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Asbest Nedir  Asbest ya da amyant, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıda kanserojen bir mineral. Halk arasında ak toprak, çorak toprak, gök toprak, çelpek, höllük veya ceren toprağı gibi isimlerle de bilinir.

  Tarihçe
  Bir doğal silikat minerali olan asbest maddesinin, ısıyı iletmemesi yani iyi bir izolasyon maddesi olması nedeniyle kullanımı çok eski çağlarda başlamıştır. Arkeolojik çalışmalardan elde edilen bilgiler doğrultusunda asbest kullanımının 2500 yıl öncesine dayandığı bilinmektedir.


  On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından sonra ısıyı ve elektriği yalıtması, sürtünmeye ve asit gibi maddelere dayanıklı olması nedeniyle sihirli mineral olarak tanınmaya başlanmıştır. Fakat yirminci yüzyılın ikinci yarısından sonra insan sağlığına önemli zararlar veren kanserojen bir madde olduğunun tespit edilmesi ile asbest maddesi için öldürücü toz tanımlaması yapılmıştır.
  Kullanım alanları

  3.000' den fazla kullanım alanı olan asbestten, özellikle gemi, uçak, otomobil sanayiinde, makine konstrüksiyonlarında yağlayıcı madde ve sızdırmazlık elemanı olarak, inşaat sektöründe, ısı ve ses izolasyonunda yaygın olarak yararlanılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Asbest Nedir Forum Tarih
Asbest Nedir - Asbest Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 21 Eylül 2011
Asbest ülkemizde nerelerde çıkartılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2013
Asbest hangi alanlarda kullanılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2013
Asbestoz Belirtileri ve Tedavisi Genel Sağlık 6 Haziran 2011
Asbestin Sebep Olduğu Hastalıklar Genel Sağlık 15 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş