Asarçayı Köyü Oğuzlar Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Asarçayı Köyü Oğuzlar Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Asarçayı Köyü Oğuzlar hakkinda bilgiler - Asarçayı Köyü Oğuzlar resimleri  Asarçayı, Çorum ilinin Oğuzlar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında farklı rivayetler mevcuttur. tarihi kaynaklar değerlendirildiğinde köyün bulunduğu güzergahın ipek yolunun geçiş noktalarından biri olduğu varsayılmaktadır. gerek köyde yapılan araştırmalar ve gerekse köy halkında bulunan kitaplar değerlendirildiğinde köy tarihin oldukça eski bir yapısının olduğu görülür. bağlı olduğu ilçeden daha eski bir yerleşim yeri olduğu varsayılmaktadır. köyün muhtelif yerleri hakkında söylenenler değerlendirildiğinde bazı mekanların bundan yüz elli yıl önce orman olduğu söylemektedir. bu orman olduğu söylenen mekanlardan kesilen ardıç ağaçlarından alınan örneklerle ancak yola çıkılabiliyor. halen hali hazırdaki evlerde temel direkler olarak kullanılan ardıç ağaçlarının bir çoğu 350 - 400 yaşında olması sebebiyle kö tarihi aşağı yukarı 500 - 600 yıllık bir geçmişe tekabül ediyor. diğer yandan bağlı bulunduğu ilçe ve çevresindeki köyler, değerlendirildiğinde kayı, dodurga gibi boylardan bağımsız bir boyun bu mekana gelip yerleştiği konusunda da tarihçiler kaydediyor. Adının nereden geldiği konusunda en akla yatkın ifade muhtemelen coğrafi şartlarının uygunluğundan dolayı, askerlikle ilgisi bulunan ve savaşmakla yükümlü insanların ya da başka ülke ve milletlerle yapılan savaşlarda esir alınan askerlerin infaz yeri olması sebebiyle asarçayı olarak adlandırıldığı söylenmektedir. tarihi yapı itibariyle köyde yerleşim mekanı olmamakla birlikte mimari üslübundan yola çıkarılarak şunlar söylenebilir. mimari üslüp islami değişimle beraber kendini göstermiş olup, osmanlıdan önce oluşmuş olan beylikler dönemi mimari üslubu ön plandadır. jumbalı evler ve avlulu evler bu durmun en büyük göstergesidir.

  Kültür

  kültürel birikimi gerek dilsel olarak ve gerekse yaşantı olarak gözlemlenmektedir. bulunduğu coğrafi bölgenin kültürel özelliklerini yansıtmasına rağmen, bölgenin özgün bir sentezidir. çünkü kullanılan ve köyde konuşulan dil filolojik olarak incelendiğinde şöyle bir sonuç çıkmaktadır: üç kilometre uzağında bulunan oğuzlar ilçesinde bileki kullanımlardan farklı kelimeler olduğu görülür. gerek bu kelimeler ve gerekse kullanılan kelimelerin etnik kökenleri ve dilsel yapısına bakıldığında orta asyada bugün dahi kullanılan kelimelerin ve kavramların taşındığı ve ordaki kelimelerle oldukça benzeştiği göürlür. yaşam tarzı ve anlayış biçimin oluşturduğu kültürel doku klasik anadolu kültürüyle her ne kadar özdeş olsa da farklı bir takım uygulamaların olduğu da göze çarpar. köyün gelenek denilen ve öz kültür ekseninde bulunan anlayış biçimin merkezlerlerinden biri olduğu görülür. yaşamın çeşitli safhalarında görülen uygulamaların günümüzde bir kırılmaya ve sekteye uğramasına rağmen köy hayatı içinde devam etmeside köklü bir mirasın göstergesdir. bunun diğer bir kanıtı ise köy oldukça fazla göç vermesine rağmen zaman zaman köye ziyaret ve tatil amaçlı geri gelmelerin hepsinde de şu durum göze çarpmaktadır: köye gelenler belki ilk bile olsa kültürel yaşamın içinde bağulup kalmamaktadırlar. ve bulundukları köy hayatı misafirlikleiyle çok fazla çelişmemektedir. yani köye gelindiğinde bir adaptasyon sorunsalı olmamaktadır. bu durumda ise köyden göç edenlerde bile dsevam anlayışının göstergesidir. köyün kültürü içesinde değerlendirilebilecek konulardan biriside örf ve adetler olduğu gibi, yemekleridir. yemek kültürü iç anadolu ve karadeniz mutfağı arasında bir geçiş noktası olması sebebiyle her iki kültüründe izlerini taşımaktadır. ancak karadeniz mutfağı daha ağır basıyor denilebilir. iç anadolu kültürünün özellikle tahıl ve tahıl ürünleriyle ilgili yemekleri yoğunken karadeniz mutfağına ait sebze ve kuru bakliyat yemekleri yemek kültürünün temellerini oluşturur. meşhur sayılmasa da bulunduğu coğrafyadan ve başka yerlerden farklı olarak oldukça fazla yemek çeşidinin görülmeside ilginçtir. köy hayatında bu şekilde olan yemekler arasında şunları sayabiliriz.

  saf unun kızartılmasıyla yapılan un aşı denilebilecek ve yerel dilde bulamaç olarak söylenen çorba türü,
  üzüm yapraklarından ve bu yaprakların yırtılmasıyla ve parçalanmasıyla yapılan içine pirinç, bulgur vs gibi tahıl ürünlerinin konulduğu köy dilinde kıyma denilen ama çorum dolaylarında yırtma olarak adlandırılan,galle diyede bilinir ve pek bilinmeyen yemekte köyün ana menüsünde var olan yemek çeşididir. bunların haricinde de bir çok yemek çeşidi vardır köy yemekleri arasında.

  Coğrafya

  Çorum iline 56 km, Oğuzlar ilçesine 3 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 201
  1997 191

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Ali ŞAHİN
  1999 AliŞAHİN
  1994 Osman ŞAHİN
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Asarçayı Köyü Oğuzlar Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş