Asılbeyli Köyü Merkez Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Asılbeyli Köyü Merkez Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Asılbeyli Köyü Bilgileri -Asılbeyli Köyü Hakkında - Asılbeyli Köyü Tanıtımı - Asılbeyli Köyü Resimleri  Asılbeyli, Kırklareli Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:6 km

  İlçeye Uzaklığı:6 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:564
  1997:540

  Asılbeyli, Kırklareli Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köy, 2000 yılı aşkın bir süredir, yerleşim yeridir. Köyün tarihinin çok eski olduğu muhakkak ve yine Osmanlı döneminde de Kırklareli eşrafının tercih ettiği bir mesire yeri olduğu görülüyor...Zira, alınan bilgilere bakılırsa, köyün bitişiğinde tarihi belirsiz ve Trak mezarlığı olduğu sanılan (takribi 1500 yıllık) mezarlık ve yine köyün bitişiğinde bulunan (takribi 2000 yıllık tümülüs) köy tarihi hakkında bilgi veriyor. Ve yine köyün yakınlarındaki eski köy kalıntıları, yerleşimin eskiliğini anlatıyor. Ve yine, halen arkeolojik kazısı devam eden ve Kırklareli ile Asılbeyli arasında yer alan tarihi bölgeler mevcut. Köyün yerli halkı (Gacal) olarak bilinen halktır. Bunun dışında, köyde Romanya ve Bulgaristen göçmenleri ve Tatar aileleri tam bir mozayik oluşturuyor İncelemelerde, Uz veya Peçenek Türklerinin 900-950 li yıllarda Trakyaya (Kırklareli, Vize, Babaeski,Keşan v.s.) ve belki de bu köye yerleştikleri sanılıyor. Zira Gacallar hakkındaki bilgiler bunlar. Ve yine 25 yıl öncesine kadar milli geleneğimiz olan hıdrellezin tüm Kırklareli çapında yoğun olarak kutlandığı bir köy olması da geçmişinin derinliklerini anlatmaktadır.

  Kültür

  Köyde, Trakya yerli halkının tüm gelenek ve kültürü yaşıyor. İnsanlar arasında, köyün ismine yakışır bir birliktelik ve dayanışma mevcuttur. Nüfus artışı yok denecek kadar azdır. Köydeki okuma yazma oranı %100 civarındadır.

  Coğrafya

  Kırklareli merkezine 5 km uzaklıktadır.Düzleşmiş tepeler ve vadilerden oluşan köye, yakınından geçen Şeytan deresi, tüm tahrip edilmişliğine rağmen hayat vermektedir.Köy sınırları içinde bulunan ve yaşlandığı tespit edilen meşe koruluğu kesilerek yeniden ağaçlandırılmış ve Balkan Harbi dönemlerinde orman örtüşünün bulunduğu çataklar ve yamaçlar, keçi sayısının ve tahribinin önlenmesi nedeni ile yeniden fışkırmaya başlamıştır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köy yoğun üretimi olan ve oldukça çalışkan bir köydür. Modern tarım sayesinde tahıl dışında, hayvancılık ve sebze yetiştiriciliği öndedir. Sulama kanalları, toprak ve suyun yeterliliği üretimi arttırmakta ve kolaylaştırmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: : YAŞAR AKSOY

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (288) 212 00 60
  Cep Telefonu: 0 (533) 347 13 68

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi inşaatı devam ediyor.Yaygıt telefon şebekasi mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün eğlence yeri olarak köyün ortasında bulunan park, nezih kahvehaneleri ve internet cafe örnek gösterilebilir.Köyün heryerinde bulunan çeşmelerle içme suyu sıkıntısı çözümlenmiştir. Alt yapı çalışmaları devam etmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Asılbeyli Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş