Arum zambaği bitkisi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Fatma tarafından 7 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Arum zambaği bitkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]  Arum zambağı döllenmeye hazır hale gelince keskin kokulu bir amonyak gazı (NH3 ) yaymaya başlar. Çiçeğin son derece ilginç bir yapısı vardır. Polenlerinin bulunduğu bölüm, beyaz yapraklı yapının içinde dip taraftadır ve dışarıdan görünmez. Bu yüzden sadece koku yaymak böceklerin dikkatini çekmek için yeterli değildir. Polenler döllenmeye hazır olduğunda zambak saldığı kokuyla birlikte çiçeğinin dışta kalan bölümünü de ısıtır. İşte bu yalnızca aydınlık saatlerde ve bir gün içerisinde gerçekleşen ısınma ve koku böcekler için çok çekicidir. Bu ısı ve koku nasıl ortaya çıkıyor sorusunu cevabını bulmaya çalışan bilim adamları bitkinin metabolizmasında gerçekleşen hızlanma sonucunda ortaya özel bir asit çıktığını bulmuşlardır.


  Glutanamik asit denen bu maddenin kimyasal yollarla parçalanması sonucunda çiçeğin yaydığı ısı ve koku oluşur. Bu sayede böcekler çiçeğe gelirler. Ne var ki böcekler için bu yeterli değildir çünkü arum zambağının polen tozları dipte kapalı torbacıklarda bulunur. Çiçek buna da hazırlıklıdır. Yağlı olan dış yüzeyi sebebiyle gelen böcekler kayarak aşağı çiçeğin içine düşerler ve bir daha da kaygan duvarlardan yukarı tırmanamazlar.Bulundukları bölümde çiçeğin dişi organlarının ürettiği şekerli bir sıvı vardır. Ayrıca gece olunca polenlerin kapalı olduğu torbacıklar da açılır ve böcekler bunlara bulanırlar.

  Böcekler çiçeğin içinde bir gece kalırlar. Sabah olunca çiçeğin üzerinde bulunan dikenler bükülerek böceklerin yukarı tırmanması için merdiven işlevi görürler. Merdivenden tırmanan böcekler, özgürlüklerine kavuşur kavuşmaz görevlerini yerine getirmek için dölleyici polen yükleriyle birlikte başka bir zambağa giderler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arum zambaği bitkisi Forum Tarih
Arum Zambağı'nın Çekici Tuzağı Doğa ve Bitkiler 28 Nisan 2010
Kültepe - Kaniş Karum un Anadolu Tarihindeki Önemi Nedir? Tarihi Bilgiler 6 Kasım 2010
Warum?, Wozu?, Weshalb? Fragen (Neden, Niçin Soruları Alm.) video izle Almanca Tercümeler 4 Ocak 2010
Kimyon, Kümmel, Carum carvi Şifalı Bitkiler 19 Ekim 2009
Işgın (Rheum rhabarbarum) Doğa ve Bitkiler 26 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş