Artvin Yöresel Yemekleri - Artvinin Yöresel Yemek Kültürü

'Artvin Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Artvin Yöresel Yemekleri - Artvinin Yöresel Yemek Kültürü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Artvin'in Yöresel Yemekleri,artvin yemekleri,artvinin yemekleri,artvin'in yöresel yemekleri,artvin ünlü yemekleri,artvin meşhur yemekleri

  ARTVİN YÖRESEL YEMEKLER

  Artvin yöresinde, mutfak geleneği çok zengindir. Süt ve süt ürünlerinden yapılan yemekler; peynir kuymağı ve kaymak kuymağı. Sebzelerden ve kır otlarından yapılan yemekler; dağ pancarı, kuş yemeği, gımı, yaban semiz otu, ebegümeci bazı otlardan yemek yapılmaktadır. Taze asma yaprağı ve lahanadan sarma ve yemekler örnek verilebilir. Taze fasulyenin kurutulmuşundan yapılan "Puçuko" özel sebze yemeğidir.

  Hamur işleri; Laz Böreği, katmer, erişte, hınkal, çergebaz, bişi, lokum, hamur işlerindendir. Kışlık kavurma, ağaç şişlerde yapılan kebaplar etli yemeklerin yöreye özgülerindendir. Keşkek, gendima, herisa, ve şilav gibi yemekler tanelilerden yapılan yemeklerdendir. Hasuta, kaysefe, zurbiyet ve ballı lokum tatlılardandır.

  Çorbalar; Püşürük çorbası, ayran çorbası, tutmaç çorbası, soğan harşosu, çinçar çorbası yöreye özgün çorbalardandır.

  BEYAZ PATATES
  Her türlü sebzenin yanında, özellikle lezzetli "beyaz patatesi" ile yetiştirilir. Ayrıca patates "kuyularda", toprak altında muhafaza edildiği için yıl boyunca ve lezzetli bir şekilde yenilebilmektedir. Özellikle yuvarlak bir şekilde dilimlenmiş olan beyaz patates, üzerine yağlı peynir serilerek fırınlanır ve öylece ya da balla yenir. Çok özel bir damak tadıdır.

  BAL
  Bitki türlerinin zengin ve miktar olarak çok olması, yörede arıcılık faaliyetinin yaygın bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. Artvin yöresinde üretilen ballar bölgesel olarak tanınmakta ve ilgi görmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Artvin Yöresel Yemekleri Forum Tarih
Artvin yöresel yemekleri Mutfağımız Yemeklerimiz 8 Şubat 2009
Artvin Yöresel Kıyafetleri - Artvinin Yöresel Giysileri Artvin Tanıtımı 5 Nisan 2011
Artvin Yöresel Halk Oyunları - Artvinin Halk Oyunları Artvin Tanıtımı 3 Nisan 2011
Artvin yöresel giyimi - Artvin giyimi Artvin Tanıtımı 28 Ocak 2011
Artvin yöresel yemek kültürü Artvin Tanıtımı 28 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş