Artvin Kertenkelesi Özellikleri (Darevskia derjugini)

'Diğer Hayvanlar' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Artvin Kertenkelesi Özellikleri (Darevskia derjugini) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Artvin Kertenkelesi Hakkında - Artvin Kertenkelesi Özellikleri - Kertenkele - Kertenkele Hakkında  Artvin kertenkelesi (Darevskia derjugini), Lacertidae familyasından Türkiye'de görülen görülen bir kertenkele türü.

  Özellikleri

  Sırt bölgesinin rengi genel olarak açık yeşilimsi griden kahverengiye kadar değişir. Erkeklerin vücudunun yan taraflarında koyu kahverengi, dişilerdeyse kırmızımsı kahverengi bir şerit bulunur. Karın bölgesi yeşilimsi, grimsi, kırmızımsı, sarımsı ya da beyazımsı gibi değişik renkler gösterebilir.

  Üreme

  Çiftleşme zamanları Mayıs'ın sonlarına doğru, yumurta bırakma zamanlarıysa Haziran sonu ve Temmuz ortası olur. Dişiler bir defada 4-8 kadar yumurta bırakabilirler. Yumurtalar kovuklara, kayalardaki çatlaklara bırakılır. Yumurtadan çıkan yavrular 4-6 ay içinde ergileşirler.

  Beslenme

  Genel olarak böcek ve böcek larvalarıyla beslenirler. Kış uykusuna yatarlar. Boyları 15 cm kadar olur. Dağlık ve ormanlık alanların taşlık ve nemli olan çayırlarında, duvarların üzerinde yaşarlar.

  Dağılımı

  Yüksekliği 1700 metre kadar olan yerlerde bulunurlar. Doğu Karadeniz bölgesinde Ardahan, Artvin, Trabzon ve Rize'de habitatın uygun olduğu yerlerde dağılım gösterirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Artvin Kertenkelesi Özellikleri Forum Tarih
2017 Artvin nüfusu Artvin Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Artvin nüfusu kaçtır? Artvin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Artvin Nüfusu Artvin Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Artvin Nüfusu Kaçtır? Artvin Tanıtımı 29 Ocak 2013
Artvin'in Bilinmeyen Yüzü Hakkında Bilgi Artvin Tanıtımı 29 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş