Artvin-ardanuç

'Artvin Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 9 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. Artvin-ardanuç konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    ARTVİN İLİ, ARDANUÇ İLÇESİ

Ardanuç coğ. Artvin ilinde, doğuda Arda-han, güneyde Erzurum, batı ve kuzeyde merkez ilçe, kuzey ve kuzeydoğuda Şavşat ilçesiyle çevrili ve ilçe merkezi kent adı (Lat (DMS) 41° 7' 43N Long (DMS) 42° 3' 33E Altitude (meters) 558 m).
    Kürdevan, Horosan ve Yalnızçam dağları (doğusu ve güneyinde) ile çevrili ilçe merkezi Bulanık, Horhot ve Ekşinar çaylarının beslediği Ardanuç deresi’nin kenarında ku-rulmuş olup, başlıca gelir kaynağı büyük ve küçükbaş hayvancılıktır.
    Bilbilan Yaylasında yaz aylarında devamlı, cumartesi günleri ise büyük çapta olmak üzere hayvan pazarı kurulmakta ve yerel e-konomiyi canlandırmaktadır.
    Kısıtlı miktarda tarıma elverişli alanda buğday, arpa, patates, fasülye, mısır, do-mates, zeytin, elma, kızılcık, ceviz, üzüm ve armut yetiştirilmekte ve yeni yeni arıcılık ve seracılık geliştirilmeye çalışılmaktadır.
    Pek çok Karadeniz ve Kafkasya yerleşiminde olduğu gibi, Ardanuç’un neredeyse tüm köylerinde dağınık tip yerleşme gözlenmek-tedir.

Yükleniyor...