Artuklu üniversitesi zinciriye medresesi’ni aslına kavuşturdu

'Mardin Tanıtımı' forumunda Dine tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Artuklu üniversitesi zinciriye medresesi’ni aslına kavuşturdu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ ZİNCİRİYE MEDRESESİ’Nİ ASLINA KAVUŞTURDU
  1385 yılında Melik Necmeddin İsa Bin Muzaffer Davut Bin El Melik Salih tarafından yaptırılan Zinciriye Medresesi’nde yüzyıllar sonra yeniden ders başladı.
  İki avlulu ve iki katlı olan, avluların etrafında dizilen kapalı mekânlarla ve yarı açık revaklarla zengin bir mekân organizasyonuna sahip, dilimli kubbeleriyle, taş işlemeleriyle dikkat çeken Zinciriye Medresesi, Mimarlık Fakültesi Tasarım
  Atölyesi ve Yaşayan Diller Enstitüsü ile yeniden hayat buluyor.
  [​IMG]
  Mardin Artuklu Üniversitesi kurulduğu günden bugüne sosyal bilimler üniversitesi, diller ve dinler üniversitesi, medeniyet mimarlıkları ve sanatları üniversitesi vizyonu ile kentin değerlerine sahip çıkıyor.
  Müderrislerin daima devrin seçkin âlimleri ve büyük üstatları arasından seçildiği o dönemde, medreselerden icazetname alabilmek bir talebe için büyük bir onurdu. Mardin Artuklu Üniversitesi de bu onuru talebelerine yaşatmak için, medreseyi aslına kavuşturdu ve ilk ders Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin Mimari Proje dersi idi.
  Mimarlık Fakültesi üçüncü sınıf öğrencilerinin ara jürisi bu binada yapıldı. Derse Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Genel Sekreter Murat Dilmen, SKS Daire Başkanı Salih Nas da katıldı. Jüri üyeleri ise sekiz isimden oluşuyordu: Mimarlık Fakültesi öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Evrim Düzenli, Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Düzenli, Öğretim Görevlisi Süleyman Tursun, Araştırma Görevlisi Hale Demir, Araştırma Görevlisi Murat Çağlayan, Mardin’in eski yapılarının korunmasında restorasyon çalışmalarıyla tanınan Mimar Şeyhmus Dinçel; Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. M. Selim Ergül (edebiyat), Yrd. Doç. Dr. Zülküf Kara (Sosyoloji). Bu isimler üzerinden aynı zamanda Mardin Artuklu Üniversitesi’nde verilecek mimarlık eğitiminin de ipuçlarını okumak mümkün: Mimari tasarımın evrensel yaklaşımlarını, uygulama deneyimlerini ve yerel öğretileri birlikte düşünen, sosyal bilimlerle entegre, disiplinler arası yaklaşımla şekillenen bir mimarlık eğitimi…
  Öğrencilerin proje sunumlarını dikkatle izleyen Rektör Omay, daha sonra SKS Daire Başkanlığımız tarafından günü kutlamak için hazırlanan kokteylde öğrencilerle sohbet etti.
  Rektör Omay “Bugün burada yüzyıllar sonra yeniden eğitim yapılmasına vesile olmak üniversitemize nasip oldu. Yıllar önce büyük dedemin müderris olarak görev yaptığı bu medresede yeniden eğitim verilmesi, beni çok duygulandırdı ve gururlandırdı. Sultan İsa ve burada görev yapan tüm müderrislerin ruhu bugün bizimle burada, buna inanıyorum. İnşallah üniversitemiz Mardin’in değerlerini yaşatmaya devam edecektir” dedi.
  Timur ve ordusuyla mücadele etmiş olan Melik İsa’nın hapsedildiği medresede türbesi ve birçok kitabe mevcut. Rasathane olarak kullanılması sebebiyle yüksekte kurulan medrese, bir süre müze olarak da kullanılmıştır.
  [​IMG]
  [​IMG]  kiziltepeajansi​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Artuklu üniversitesi zinciriye Forum Tarih
Artuklu Üniversitesi Nerede Üniversiteler 15 Şubat 2011
Mardin Artuklu Üniversitesinde İlk Kürtçe Sınav Yapıldı Mardin Tanıtımı 10 Ocak 2011
Üniversiteler Arası Futbol Maçları Artuklu Üniversitesi ev sahipliğinde başladı Mardin Tanıtımı 17 Aralık 2010
Başbakan Erdoğan'ın Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki Konuşması Mardin Tanıtımı 11 Aralık 2010
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Ücretli öğretmen Erdoğan'a dert yandı Mardin Tanıtımı 11 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş