Artuklu Üniversitesi'nde Eğitim Başladı

'Mardin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 14 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Artuklu Üniversitesi'nde Eğitim Başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin Artuklu Üniversitesi 2009-2010 Akademik Yılı açılışı görkemli bir törenle yapıldı.

  Artuklu Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Mardin Valisi Hasan Duruer, Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Saliba Özmen ve çok sayıda öğretim görevlisi ile vatandaşlar katıldı.

  Törende açılış konuşmasını yapan Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Serdar Bedii Omay, Mardin'in uzun yıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliğini yaptığını belirterek, bunlardan iki tanesinin öne çıktığını, bunlardan birisinin Süryani medeniyeti diğerinin ise Selçuklu ve Artuklu medeniyetleri olduğunu söyledi. Artuklu Üniversitesi'nin bu vesile ile bu iki medeniyeti daha çok tanıtmaya yönelik çalışmaları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Omay, "Nusaybin Akademisi ile başlayan büyük bir medeniyetler üniversitesi olan Mor Yakup Üniversitesi, Selçuklu İmparatorluğu'nun Mardin'e gelmesi ile birlikte Kasımiye ve Zinciriye gibi medreselerle devam etmişlerdir. Mardin Artuklu Üniversitesi bu halkanın son zinciridir. Bu insana hem umut hem de büyük bir mutluluk veriyor. İnşallah biz bu emanete sahip çıkarız. Bizden sonraki nesillere de bunu devrederiz. Mardin'deki kültür farklılığı Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar gelen ilim birikintisidir. Ankara'dan bakmakla Mardin'den medeniyete bakmak arasında hakikaten tefrike ihtiyacı olan farklar var" dedi.

  AK Parti Milletvekili Gönül Şahkulubey ise, Mardin'de son yıllarda yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde Mardin'in artık bir dünya kenti olma yolunda önemli adımlar atıldığına şahit olduklarını söyledi. Şahkulubey, "13. ve 14. yüzyılda Mardin'de 6 tane üniversite ilim yolunda Mardin'e hizmet veriyordu. 20. yüzyılda iki medreseye sahip olan bir ilde üniversite olmaması çok büyük acı veriyordu. Şükürler olsun ki 2007 yılında Mardin, üniversitesine kavuştu" diye konuştu.

  Mardin'in tarih bakımından dünyanın en zengin kenti olduğunu dile getiren Vali Hasan Duruer ise, Artuklu Üniversitesi'nin kurulması ile birlikte birçok etkinliğe imza attıklarını söyledi. Duruer, "Birçok akademik çalışmalar ve sosyal etkinliklerle Mardin'i dünyaya tanıttık. Önümüzdeki 5 yıl içinde kurulacak fakültelerle birlikte en az 15 bin öğrenci tarihi kentte eğitim ve öğretim görecektir. Bu da hem Mardin'in eğitim düzeyinin yükselmesi hem de ekonominin canlanmasına vesile olacaktır" şeklinde konuştu.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Artuklu Üniversitesi'nde Eğitim Forum Tarih
Başbakan Erdoğan'ın Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki Konuşması Mardin Tanıtımı 11 Aralık 2010
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Ücretli öğretmen Erdoğan'a dert yandı Mardin Tanıtımı 11 Aralık 2010
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Kürtçe bölüm Üniversiteler 1 Aralık 2009
2016 Artuklu nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Mardin Artuklu Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş