Artbosphorus 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Artbosphorus 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Artbosphorus 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

  14-18 Nisan tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilecek olan Artbosphorus 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’na Mine Sanat Galerisi ile katılan Sabahat Çıkıntaş, “büyük ateş” sergi projesini sanatseverlerle buluşturacak.

  “büyük ateş” sergi projesindeki işleri ile “big bang” den bugüne, o ilk andan şimdiki ana genişleyen
  evrenin hikâyesini yansıtmaya çalışan Sabahat Çıkıntaş, katmanlarıyla zamanda yolculuk hissi veren evrensel süreci anlatırken insanın içsel dönüşümünü de vurgular.
  Kullandığı renklerle, evrende kendi noktasını, kapladığı alanı da tanımlar gibidir. O nokta da bir evrendir. Kendi içindeki patlama ile o ilk evrensel patlama arasında benzerlikler kurar: Bir krizle, içerde volkan gibi kaynayan, sıkışan, dışarı çıkmak isteyen bir ateştir. Volkandan taşan lavların kendine yer açması, bir alan yaratması gibi yayılarak, yıkıcı, yakıcı ilerlemesi içimizdeki tutkulu ruhsal dönüşümü hatırlatır. Bu “büyük ateş”tir. Dört elementten biri olan ateş, kendisini kırmızıyla gösterir. Ve bu sürece sanatçı, evrenin dengesi ve matematiği ile dönüşüm içerisinde gelişen, değişen bir içsel oluşum olarak bakar.
  Renkte ve biçimde sade bir yaklaşım benimseyen Sabahat Çıkıntaş, elementler arası bağıntılardan, evrensel yapının simgesel formlarına doğru ilerlerken KARE’yi seçer. Dönüşüm, kare formlarla ve onların dizilişleri ile anlatılır. Evrensel süreç ile insanın içsel dönüşüm hikâyesinin paralelliği, karelerin karşılıklı kenarları ile örtüşür.
  Paraleller 90 derecelik açılarla birleştiğinde sivri köşeleri acıtır, kanatır. Çoğaldıkça ve saçıldıkça yeni yaralara, yeni oluşumlara, yeni biçimlere dönüşür.

  “büyük ateş” Sabahat Çıkıntaş’ın 13. kişisel sergisi. 14-18 Nisan tarihleri arasında Artbosphorus 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuar’ında..


   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye


  [​IMG]

  Artbosphorus 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı,
  bu yıl “merak ve cesaret” diyor… Bu tema, yaratıcılığın ve farklılığın temel dinamiği olarak konumlandırılıyor.

  Tarih:14-18 Nisan 2010Saat:11:00 - 20:00Yer:Harbiye Askeri Müze ve Kültür SitesiŞehir:İstanbul Avrupa
  Üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, 14-18 Nisan tarihleri arasında, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde, yurt içi ve yurt dışından çağdaş sanat galerilerini, sanatçıları ve eserlerini bir araya getiriyor.

  Kültür Başkenti İstanbul’un sanat hayatına yeni bir heyecanla, yenilenerek merhaba demeye hazırlanan ARTBOSPHORUS, çağdaş sanat fuarları arasında kendine özgü tarzıyla, özenli ve kaliteli seçimleri ile öne çıkan, iddialı ve
  başarılı bir 2010 fuarı sunuyor.

  “merak ve cesaret” farkı…
  Artbosphorus Çağdaş Sanat Fuarı, bu yıl “merak ve cesaret” temasını işliyor. Sanat tarihine imzasını atmış sanatçılar, eserleri ve düşünce akımları bütününe bakıldığında merak ve cesaretle üretenlerin kitleleri etkilediğini ve değer kazanarak bugüne kadar ulaştığını görüyoruz.

  Aynı şekilde medeniyetlerin, toplumsal gelişimin, bilimsel keşiflerin merak ve cesaretle başladığını ve insanlığı ileriye taşıdığını söyleyebiliriz. Buradan hareketle Artbosphorus 2010 için seçilen “merak ve cesaret” teması, yaratıcılığın ve farklılığın temel dinamiği olarak konumlandırılıyor.

  Seçkin, yerli ve yabancı katılımcıları, etkinlik ve projelerle zenginleştirilmiş içeriği ile sanat alıcı ve izleyicilerinin beklentilerini karşılayacak nitelikte olan ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, 14-18 Nisan tarihleri arasında, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde 5000 metrekarelik bir alanda gerçekleştirilecek.

  Artbosphorus 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, sanatı daha geniş kitlelere yaymak, Türk ve dünya sanatçılarını kültür kenti olan İstanbul’da buluşturmak, kentimizin sanat ve kültür alanında kaydettiği ilerlemeyi ve hak ettiği yeri vurgulamak amacı ile Ariyel Fuarcılık gerçekleştirilmektedir.

  Yılın sanatçısı onur ödülü…
  Artbosphorus 2010 etkinlikleri kapsamında ressam, devlet sanatçısı ve öğretim görevlisi olarak Devrim Erbil’e, sanat alanındaki değerli katkıları, uzun yıllar araştırmalar ve eserler vermiş, birçok sanatçı yetiştirmiş olması sebebiyle “Yılın Sanatçısı Onur
  Ödülü” verilecek. Fuarda Devrim Erbil’in eserlerinden oluşan geniş bir koleksiyon, Ariyel Sanat Galerisi standında izleyicisi ile buluşacak.

  Ziyaretçilere…
  Yerli sanatçı ve galerilerin yanı sıra yurt dışından da bir çok galeri ve sanatçının katılacağı ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 14 Nisan Çarşamba günü saat 11:00’de izleyicilere açılacak. Fuar alanın kapısından satışı yapılacak olan biletlerin fiyatları; tam 10 TL, emekli ve öğrencilere 3
  TL olarak belirlendi. Fuar, 18 Nisan’a kadar her gün 11:00 - 20:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.[​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Artbosphorus 2010 İstanbul Forum Tarih
1927 ile 2010 yılı sonuçlarına göre kır nüfusu oranının azalıp kent nüfusunun artmasının nedenleri Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Bosch TTA2010 Çay Makinası Özellikleri Ev Teknolojileri 5 Aralık 2011
WWE SmackDown vs. Raw 2010 Oyunu Hileleri Oyun Hileleri 18 Haziran 2011
Lys4 Soruları 2010 SBS - ÖSS - Sınavlar 9 Mayıs 2011
lys 1 soruları 2010 SBS - ÖSS - Sınavlar 6 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş