Artık evinizde DNA testi yapabilirsiniz

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Artık evinizde DNA testi yapabilirsiniz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Artık evinizde DNA testi yapabilirsiniz

  [​IMG]


  Time dergisinin yılın en iyi icadı seçtiği, evde uygulayabileceğiniz pratik DNA testi 23andMe 399 dolara satılıyor ve sizi genlerinizle tanıştırıyor.

  Bu parayı vermeyi göze alırsanız, genetik haritanız üzerinde yolculuk yapmanız mümkün. Evde herkes tarafından uygulanabilecek kadar pratik olan bu test salya örneğinizi analiz ediyor ve gen haritanızı çıkarıyor.
  Genetik hastalalıklara yakalanma ihtimallerini hesaplıyor ve hatta dilerseniz soy ağacınızı oluşturmanıza bile yardım ediyor. Bu paket sayesinde genetik olarak 90 hastalık ve rahatsızlığa yakalanma riskinizi öğrenebiliyorsunuz.
  Test paketi, 600 bin gen kombinasyonunu tanıyıp yorumlayarak, kişinin Alzheimer’a yakalanma ihtimalinden, kel kalma veya kör olma riskine kadar birçok konuda tıbbi olasılık bilgisi veriyor. Ayrıca gen haritanızı diğer kullanıcıların haritaları ile karşılaştırabiliyor, uyumluluk testleri yapabiliyorsunuz.
  23andMe kişisel bir gen haritası servisi. Toplam 9 milyon dolarlık bir bütçeyle kurulan bu servisin iki kurucusundan biri Google’ın kurucularından Sergey Brin’in eşi Anne Wojcicki.
   

Bu Sayfayı Paylaş