Arslanhacılı Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Arslanhacılı Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yerköy Arslanhacılı Köyü - Arslanhacılı Köyü Hakkında - Arslanhacılı Köyü Tanıtımı - Arslanhacılı Köyü Resimleri
  Arslanhacılı, Yozgat ilinin Yerköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Kaplan GÖK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0.354.5277018

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi TARİHİ Arslanhacılı köyünün ismi ilk önce küçük Mısırmıştı üç tana azılı eşkıyayı yakalayıp devletin yetkililerine teslim edince sizin köyün adı hem aslan olsun hem de hacı olsun demiş paye olarak Arslanhacı köyü ismini vermişler.

  Geçmişte çok büyük nüfuslu köy olmuştu Kafkasya dan gelen 93 muciri olarak bilinen Osmanlı Rus savaşında göç eden çok kişi yerleşmiş ancak yüksek yerden geldikleri için sıcak ve sivrisinekle mücadele edememişler çoğu ölmüş büyük bir bölümü de seferberlik olarak bilinen Osmanlının son zamanında savaşlar da telef olmuşlar..

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Osmanlı mutfağı ağırlıklıdır. Arap aşı çorbası olmazsa olmazları arasındadır. Sofraları et ağarıklıdır. Konuşma ağzı Yozgat Kırıkkale Kırşehir etkileşimlidir. Müziği halkoyunları Ankara, Kırşehir ve Kırıkkale ile etkileşimlidir. Yozgat ve komşu illerle paralellik gösterir.


  Coğrafya

  Yozgat iline 73 km, Yerköy ilçesine 43 km uzaklıktadır.Kırıkkaleye 80,Ankaraya 155 , İstanbula 597 ,Bursaya 540 km mesafededir .Arazi yapısı düzlükler ve alcak tepelik alanlardan oluşur. Köyde sulamadada kullanabilen Bir adet göl vardır.Köyde kavun karpuz ekimi olur. Arpa, Buğday, ekilir.

  Köyde ormanlık alan yoktur.Ağaç çeşidi olarak kavak, söğüt ve bağ yaygındır.Köyün rakımı 800 metredir 34.15 E Boylamında yer alır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.


  evet küçük mısır olduğu 1053 yıllarına dayanmaktadır söylenen riyatede göre fakat aslanhacılı ismini söyle almışdır salmanlı havalesinde ilk hacıya develerle bu köyden aslan isminde bi hacı gider islam şartını yerine getirmeye geri dönüşünde bu köyün ismini ARSLANHACILI OLARAK BELİRLEMİŞLERDİR.  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arslanhacılı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş