Arsa Köyü Fethiye Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Arsa Köyü Fethiye Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fetfiye Arsa Köyü - Arsa Köyü Hakkında - Arsa Köyü Tanıtımı - Arsa Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: RAMAZAN KAHYA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0(252) 658 41 59

  Cep Telefonu: 0532 664 61 74

  Arsa, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Arsa Köyü adını bölgede ilk dönemlerde kurulu olan Arsada uygarlığından almaktadır.Osmanlı dömeminde Arısu olarak da geçmektedir. Köy sınırları içinde birçok tarihi kalıntı-yıkıntıya rastlamak mümkündür.Ancak bu eserler ne yazık ki bilgisizliğin ve duyarsızlığın kurbanı olmuşlardır. Rivayetlere göre bölgenin şehzadesi tarafından alıkonulan birkaç kişi şehsadenin elinden kurtularak Elmalı(Antalya) tarafına kaçmış ve belli bir zaman sonra geriye dönmüşler.Fakat şehzadenin zulmünden korkan birkaç kişi idam kavaklığı diye bilinen yerden geri dönmüşler ve Aklar-Kızılpınar bölgesine yerleşmiş diğereride Arsa Köyü bölgesine yerleşmişlerdir.Zaman içinde göç almasıyla dikkat çeken bir bölge halini almıştr.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Önceleri güreş turnuvaları düzenlenmekteysede zamanla bu etkinlikten vazgeçilmiştir. Şimdilerde elma festivali düzenlenmektedir.

  Coğrafya

  Muğla iline 165 km, Fethiye ilçesine 50 km,Antalya ile sınır komşusudur ve merkeze 170 km uzaklıktadır.Ortalama yüksekliği 850 m' dir.

  Batı torosların batıya bakan yamacında, Akdağ eteklerinde, Saklıkent kanyonunun hemen üstünde batı bakıda kurulu olan köy, geniş manzara görüşüne sahiptir. Saklıkent kanyonunu besleyen birçok derenin kaynağı Arsa Köyü sınırları içindedir.

  Engebeli arazi yapısına sahip olmasına rağmen meyvecilik ve hayvancılık açısından iyi bir potansiyele sahiptir. köyümüz yazın serin olması sebebi ile güzel bir yayla köyüdür buz gibi suları vardır

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 1712

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle köyde Elma ve Üzüm yetiştiriciligi çok gelişmiştir.Köyde armut,şeftali,kiraz, kayısı v.b üretimi yapılmaktadır.Bu sebeple köyde tarımı ve hayvancılıgı geliştirmek için kooperitif açılmıştır

  Altyapı bilgileri

  Köyde Arsa ilkögretim okulu vardır.Bütün evlerde su şebekesi bulunmaktadır.Köyde sağlık evi bulunmaktadır.Tatil yapmak için konforlu köy binası hizmete açılmıştır.Köye ulaşım asfaltladır.Cuma günleri her çeşit pazar kurulmaktadır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arsa Köyü Fethiye Forum Tarih
Çarşak Köyü Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Konukluk Köyü Çarşamba Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Paşayazı Köyü Çarşamba Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Namazlı Köyü Çarşamba Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Kocakavak Köyü - Çarşamba - Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş