Arpayazı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Arpayazı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  arpayazı köyü bilgileri - arpayazı köyü tanıtım - arpayazı köyü resimleri  Arpayazı, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi . En bilinen yemekleri madımak,hıngel gaygana, patates ve kavurma herlesi(çorbası) hasuda,sarıburmadır. Köyde yaşamış ve yaşamakta olan sülaleler ve soyadları; Karacaoğlu (Koç), Kelaligil,Fezikgil,Dedegil (Tuncer), İmamoğlu (Erdoğan),Kahyagil(Erdoğan), Bayramlar (Mert), Tuccugil (Erdoğan), Çircigil(Çirci),Hotaligil(Canik ve Cenk) Köyün tüm ailelerinin o zaman itibarıyla çoğunluğunun köyde yaşaması ve köyün bazı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla maddi destek ve bunun organize edilmesi için dernek kurulması fikri 1974 itibarıyla Kurucu Başkan Ömer Koç ve Kurucu Yönetim kurulu üyeleri Nihat Tuncer, Halil Koç, Halil Erdoğan, Nuri Mert'ten oluşan yönetim ile kurulmuştur. Ayrıca köyümüzün gelenekleri arasında ülkemizin diğer köylerinde olduğu gibi özellikle düğünlerde ön plana çıkan düğünün şenlikli geçmesini amaçlayan bazı şaka ve oyun tarzı gelenekler vardır ki bunlar geçmişte cirit,yüzük ve düğün odasında oynanan muhtelif cezalı oyunlar ile günümüzde devam eden damat kaçırmak, damadın eşyasını çalarak sağdıca ceza vermek gibi gelenekler vardır ancak arpayazı köyündeki en önemli kültür hiç kuşku yokki insanlar arasında bazen olabilecek husumetlerde veya küskünlüklerde bile mutlaka düğünde ,cenazede ya da buna benzer olağandışı hallerde herşeyin birtarafa bırakılması ve o komşunun mutlu veya üzüntülü gününün paylaşılmasıdır. Köyün eski adı Fılındır olarak bilinmektedir.
  Coğrafya

  Sivas merkezine 25 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 79
  1997 90
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Yusuf Mert
  1999 - Osman Tuncer
  1994 - Hacı Erdoğan
  1989 - Ramazan Koç
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıvardır ama kullanılmıyor.Köyün sağlık evi ise yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arpayazı Köyü Hakkında Forum Tarih
Arpayazı Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Arpayazı Köyü Merkez Muş Muş Tanıtımı 20 Mart 2010
Arpayazı Köyü Refahiye Erzincan Erzincan Tanıtımı 17 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş