Arpalık Maaşı Nedir - Arpalık Maaşı Hakkında Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 11 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Arpalık Maaşı Nedir - Arpalık Maaşı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Arpalık Maaşı Nedir - Arpalık Maaşı Tarihi - Osmanlıda Arpalık Maaşı  Arpalık Maaşı. Osmanlı Devletinde idare, saray ve bilim adamları (ilmiye sınıfı) ile görevine son verilen veya emekli olan memurlara ödenen maaş veya ek ödenektir (munzam tahsisat).

  Osmanlı Devleti arpalığı bir tür ödenek olarak verirdi. Arpalığın ne zaman verilmeye başlandığı kesin olarak bilinmemektedir. Bu ödenek, başlangıçta Yeniçeri Ağası, bölük ağaları gibi askeri şahıslara verilmekte iken sonraları şeyhülislam ve kazaskere, 17. yüzyıldan itibaren de vezirlere ve ümeraya verilmeye başlanmıştır.

  Arpalığın azami miktarı, bilim adamlarına senede 70 bin akçe, yeniçeri ağasına 58 bin akçe, saray erkanına 20 bin akçe olarak tespit edilmiştir. Arpalık, belirli bir kaza veya sancağın yıllık gelirinin bir kısmının tahsis edilmesi (ber-vech-i arpalık dirlik) veya hazineden belli bir yevmiye (ber-vech-i arpalık ulufe) verilmesi yoluyla ödenirdi.

  Bu usul bir çok yolsuzluğa sebep olduğu için 18. yüzyılda kaldırılarak yalnzca bilim adamlarıma ödeme yapılmaya devam edilmiş, Tanzimattan sonra tamamen kaldırılmış ve yerine “tarik” maaşı konulmuştur. Meşrutiyetten sonra diğer devlet memurları gibi düzenli aylık ve emeklilik maaşı bağlanarak arpalık usulü tamamen kaldırılmıştır.


  Kaynaklar: Osmanlı Tarihi Ansiklopedisi (1985)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arpalık Maaşı Nedir Forum Tarih
Arpalık Yapmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 17 Aralık 2011
Arpalık yapmak nedir - Arpalık yapmak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 23 Ocak 2011
Arpalık Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Arpalık Köyü Hakkında Bilgi Akdağmadeni Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Arpalıkihsaniye Köyü Merkez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 8 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş