Arpaören Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Arpaören Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Niksar Arpaören Köyü - Arpaören Köyü Hakkında - Arpaören Köyü Tanıtımı - Arpaören Köyü Resimleri - Ceğ Köyü - Çağ Köyü
  Tarihi

  Köyün eski adı "CEĞ" dir .Eski haritaların bir kısmında köyün adı "ÇAĞ" olarakta geçmektedir. Üç mahalleden oluşur. Bunlar yukarı ceğ, kırhüseyinler mahallesi ve bük mahallesidir. Köy 140 haneden oluşmaktadır. Köyün halkı uzun yıllar önce buraya yerleşmiş yerli halktır herhangi bir köken karışımı bulunmamaktadır. .ilk yerleşen kişi karakuzu soy isimli birisiymiş.bu kişi avcılığıyla bilinirmiş.bir defasındada köyün bulunduğu mevkiiye doğru ava çıkmış ve yine burada ki bir su gözesinde vurduğu geyiği yemiş.daha sonra buraya yaz aylarında gelmeye başlamış daha sonralarıda yakın çevresini getirmiş ve yerleşmiş.duyduğuma göre karakuzu Niksar-Derebağda oturuyormuş. bu gün köyde karakuzu soy isimli bir kaç aile var.

  Kültür

  Misafirperver bir halka sahiptir. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Ancak yaylacılık hala devam etmektedir.Mayıs - Haziran aylarında hayvanlarıyla yaylaya çıkan halk ağustos sonlarında (Hasat Bitimi) geri dönmektedir.Köylülerin çıktığı 3 adet yaylası vardır. Arpaören Köyü böreğiyle ünlüdür .(ceğ böreği).köyümüz son derece dindar olup türk islam geleneklerini muhafaza etmektedir.köyümüzde türk nüfus büyük bir çoğunluktadır

  Coğrafya

  Tokat iline 70 km, Niksar ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 444
  2000 455
  1997 418

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Neredeyse yetişmeyen bitki yoktur ağırlıkta yetişen ürünler sebze meyve tahıl vs. dir. Son zamanlarda üzüm üreticiliğinde bir çıkış yaşanmaktadır. Köy Türkiyenin her yerinde olduğu gibi dışarı çok göç vermektedir ama yine de diğer köylere nazaran güzellikleriyle dışarı göç olup gidenlerin unutamadağı ve her fırsatta geldikleri cennet bir yerdir.Köyde kültür düzeyi yüksektir çok sayıda yönetici, memur ve meslek sahibi kişi vardır ayrıca üniversitelerde okuyan gençleri mevcutttur.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır İnternet hattı çekilmiş ve kullanılır durumdadır.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş