Arpaçay'ı Aşdı Taşdı Türküsü Hikayesi

'Müzik Sohbet & Fan Club' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Arpaçay'ı Aşdı Taşdı Türküsü Hikayesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Arpaçay'ı Aşdı Taşdı Türküsü ve Hikayesi..  Arpaçayı aştı taştı
  Sel Saramı aldı kaçtı
  Üç bacının gözü yaştı

  Apardı seller Saramı
  Bir uca boylu balamı

  Arpaçayı derin olmaz
  Akan sular serin olmaz
  Sara gibi gelin olmaz

  Apardı seller Saramı
  Bir uca boylu balamı

  Gidin deyin Han Çobana
  Gelmesin bu el Mugan'a
  Gelse batar na-hak kana

  Apardı seller Saramı
  Bir uca boylu balamı

  Arabalar gelir koşa
  Ben kurbanım kalem kaşa
  Oğlan elin çıktı boşa

  Apardı seller Saramı
  Bir uca boylu balamı
  Arpaçay'ı Aşdı Taşdı Türküsünün Hikayesi


  İnsanoğlu, türküsüz kaldığı zaman gurbettedir derler. Türküler var, türkülerde ulus var yaşam var. İnce yüce duygularla insan var.

  Türkülerimiz, ninnilerimiz ve ağıtlarımız bir olay üzerine doğmuş. Tümünün bir öyküsü var. Tümünde ortak olan: İnsan duygularını dile getirmesi.

  Bu öykü, Kars'ın Arpaçayı ilçesine bağlı Şöregel adıyla anılan düzlük bir araziden geçen Arpaçayı suyu ile Kar Suyu'nun birleştiği Mugan denilen yerde geçer.

  Bir zamanlar Mugan denilen bu yerde bir köy varmış. Köyün varlıklı ağasının Saran adında bir kızı varmış ki; uzun boyu ince beli, sırma gibi saçlarıyla köy yiğitlerinin düşlerine girermiş. Saran, güzelliğinin yanısıra çok da becerikliymiş... Koyunları, inekleri sağar, ata biner, renk renk kilimlerin en güzelini dokurmuş.

  Saran'ın babasının sürüsünü güden bir çoban varmış. İsmi Han. O da uzun boylu yakışıklı, yiğit bir delikanlı. Günlerden bir gün, Han çoban, koyunları, sağılması için ağıla getirmiş... O günde Saran süt sağıyormuş ağılda... Derken iki gencin bakışları karşılaşmış, gözlerinden çıkan aşk kıvılcımları gönüllerinde alevlenmiş, birbirlerine aşık olmuşlar... Ama ne çare, kız ağa kızı... Oğlan ise garip bir çoban... Derdini kalbine gömmüş Han Çoban, gömmüş ama, sonunda dayanamamış yaşlı ninesine anlatmış. Yaşlı nine bu durumu Saran'ın anasıyla konuşmuş. Konuşmuş konuşmasına da anası ne yapsın.

  Yaşlı nineye, dönüp:
  -"Han Çoban, yiğit namuslu bir delikanlı, Kızım Saran'a da layık, ne var ki ağa bunu duyarsa küplere biner, bizleri yaşatmaz" demiş.

  Nine de; ağayı razı edebilmek için köyün ileri gelenlerini toplayıp, ağadan "Allah'ın emri, peygamber'in kavli" ile Saran kızı, Han çobana istemişler. Ağa önce kızmış, itiraz etmiş, sonunda:

  "Bir şartla olur" demiş. "Çobana nişan ederim ama yedi yıl kızla oğlan birbirlerini görmeyecekler. Han Çoban yayladaki otlaktan köye inmeyecek"

  "Ağanın söyledikleri Han çobanla, Saran kıza anlatıldığında, onlar: "Yeter ki sağlık olsun, yedi yıl nedir ki, kuş gibi gelir, düş gibi geçer" demişler. Demişler ama yedi yıl bu, dile kolay. Saran kız kardeşleriyle birlikte oturmuş dokuma tezgahına, her yıl için bir halı dokumuş... Sonunda yedi yıl tamamlanmış yedi halı da dokunmuş. Köy halkı neşe içinde düğün gününü beklerken, Saran, kardeşleri ve anasıyla birlikte, yedi yılda dokuduğu halıları temizlemek için Arpaçayı'na gelip yıkamaya başlamışlar. Derken hava kararmış... Gök gürlemiş... Şimşekler çakmış.... O sırada sel halılardan birini götürürken, Saran kız çeyizini kurtarmak için kendini suya atmış... Bir anda suyun içinde kaybolup gitmiş...

  Sonunda Saran'ın cesedini sudan çıkarmışlar. Kızını o durumda gören Saran'ın anası bu ağıdı yakmış.


  Kaynak: Öyküleriyle Halk Türküleri
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arpaçay'ı Aşdı Taşdı Forum Tarih
Tasdıbı İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Mayıs 2012
Tasdik ve İnkâr Bakımından İnsanlar Kaça Ayrılıyor? Dini Sohbetler Dini Forum 10 Eylül 2011
Taşdir Ve Taşir Nedir, Özellikleri Konu Dışı Başlıklar 4 Ağustos 2011
Bu Deli Sevdaya Nereden Bulaşdım (Harika Bir Eser) Müzik Videoları 21 Nisan 2011
İş Yeri Açarken Defter Tasdik Etmek - Muhasebe Muhasebe 9 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş