Armutveren Köyü Posof Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Armutveren Köyü Posof Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Armutveren Köyü Posof - Armutveren Köyü Hakkında - Papola Köyü Armutveren Tanıtımı -Papola Köyü Armutveren Resimleri
  Ardahan
  Bilgiler
  Nüfus 145 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 75800
  Alan Kodu 0478
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Ardahan
  İlçe Posof
  Web Sitesi

  Armutveren, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Köy, çok eski bir yerleşim yeridir. Bugün köyde soyları bulunan aileler geldikleri zaman köyde ;Sabit ve İbrahim Ağa adında iki ev varmış. Onların Malatya'ya göç ettikleri söylenmektedir. Ama bunlar köy de "Beğler" diye anılan sülalenin dedeleride olabilir, çünkü onlarında 93 Harbi'nde Malatya'ya göçüp, işgal bitince tekrar geri geldikleri bilinmektedir. Köyün etrafının tüm orman olduğu, ilk ailelerin evlerini etraftan kestikleri çam ağaçları'yla yaptıkları söylenmektedir. Daha sonra köyü oluşturan sülaleler Ahıska, Batum, Posof'a bağlı Alköy ve Gönülaçan köylerinden gelerek köyü oluşturmuşlar.

  * Eski adı "Papola" adı, Evliya Çelebi Posof'a gitmemesine rağmen Posof'tan kuşatılmış vadi olarak bahsetmektedir. Papola kelimesi ise anlam olarak verimli vadi anlamına gelmektedir.


  * Yeni adı "Armutveren" ise; köyde çok iyi ve cins armut yetiştiği için verilmiştir.

  Son zamanların en başarılı şairlerinden olan Bekir Kale Ahıskalı nın da köyü olan Armutveren'in adının cumhuriteyin ilanından epey sonra konulduğu bilinmektedir.
  Kültür

  Köy geleneklerine bağlı bir köydür. Köyde halen Orta Asya'dan gelen Türk örf ve adetleri yaşatılmaktadır. Düğünler, nişanlar, seyranlar, cenaze merasimleri, sünnet törenleri örf ve adetlere uyularak yapılır. En önemli yemeği ise Hinkal'dır. Köyde okuma-yazma oranı %100'dür. Yayla geleneği halen yaşatılmaktadır. Düğünlerde Kafkas oyunları, yöreye özgü halay ve barlar oynanır. Birde düğünlerin vazgeçilmezi Posof'a özgü oyun olan Deve oyunu'da oynanır.
  Coğrafya

  Ardahan iline 95 km, Posof ilçesine 14 km uzaklıktadır.Köy Kalkankaya, Kumlukoz, Sarıdarı ve Türkgözü köyleri ile komşudur.Kuzeyinde Gürcistan sınırı bulunmaktadır. Bahçe tarımına elverişli olan köye akarsu ve göller ayrı bir özellik katmıştır.Köyün güneydoğusunda bulunan Hocagilin Gölü'nde sazan balığı bulunmaktadır.Köyün doğusunda irili ufaklı 5 göl daha bulunmaktadır. Köyün batısındaki 'Gözeli Göl'de yaban ördeği barınmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi'nin etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 116
  2000 140
  1997 145

  Köyden göç edenler çoğunlukla Bursa'nın İnegöl ilçesinde ikamet etmektedirler. Sadece İnegöl'de 80 hane Papola'lı vardır. Yurt dışında ise Hollanda, Belçika, Fransa ve Almanya başta olmak üzere, Avusturya, İngiltere, Senegal ve Avustralya gibi ülkelerde de pek çok Papola'lı Yurt dışı'nda ikamet etmektedir. Köye geri dönüş son zamanlarda hız kazanmıştır. Köyden dışarıya göç ise çok azalmıştır. Yıllar önce ekonomik sebeplerle köyü terkedenler şimdi köyde ev yaptırmaktadırlar. Hayvancılığın azalması ve meyve suyu fabrikalarının olmaması yüzünden köye dönüşler frenlenmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Öztürk ALTUN
  2004 - Yaşar KILIÇKAYA
  1999 - Sayim EVCİ
  1994 - Yalçın KASAP
  1989 - Binali ERDOĞAN
  1984 - Nurettin EREN

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu var. Fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Ancak kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak:Vikipedi Ansiklopedisi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Armutveren Köyü Posof Forum Tarih
Armutveren Köyü Demirköy Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş