Armutlu Köyü Sındırgı Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Armutlu Köyü Sındırgı Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  armutlu köyü bilgileri - armutlu köyü tanıtım - armutlu köyü resimleri  Armutlu, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy eski bir tarihe sahiptir.Roma ve Bizans dönemine ait izler bulunmaktadır.Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlıların Kayva Kuyusu mevkiinde bulunan Asayiş Karakoluna köyden bazı kişilere işkence yapıldığı ve mallarının gasp edildiği köyün ileri gelenleri tarafından bilinmektedir.Köy; köye ilk yerleşen beş ailenin üremesi sonucu oluşmuştur bundan dolayı köyün eski adı gelenbeştir.Sonra bu kişilerin köye armut dikip bunların çoğalması sonucu adı armutlu olmuştur.
  Kültür

  sındırgının mustesna koylerinden biridir.örf ve adetlerine bağlı halkı birbirine saygılı asayiş olaylarına rastlanmayan bir köyümüzdür.
  Coğrafya

  Köyümüzün Kuzeyinde Bigadiç İlçesi, doğusunda Süller Köyü, güneyinde Karaağaç Köyü, batısında ise Çakıllı Köyü vardır. Ayrıca Balıkesir iline 65 km, Sındırgı ilçesine 15 km uzaktır ama 2 yol vardır bunlardan biri Balıkesir e gidilen süllerden geçen biride karaağaç köyünden geçen yoldur
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 528
  1997 580
  Ekonomi

  öyün ekonomisi Tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy arazisinin 310 Dekar'ına tütün, 1098 dekar'ına buğday, Yem Bitkisi 500 dekarında,500 dekarında sebze ekilmektedir.312 adet büyükbaş , 1428 adet de küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Köy içinde bulunan akarsu ve Simav çayından faydalanılarak sulu tarım yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 3 adet Kahvehane,3 adet Bakkal Dükkânı bulunmaktadır. Halk bazı sosyal ihtiyaçlarını buralardan, bazı ihtiyaçlarını da İlçe merkezinden karşılamaktadır Köyde şebekeli yeterli içme suyu, Kanalizasyon, Umumi Tuvalet ,Köy Konağı mevcuttur.Ayrıca köyümüzde İbrahim KARAKAŞ’ın muhtarlık döneminde yapılan düğün salonu mevcuttur. Köyde sağlık kuruluşu yoktur. İlçe merkezindeki sağlık kuruluşlarından faydalanılmaktadır 1 adet köy camisi bulunmaktadır.Köyde eğitim seviyesi iyi seviyede olup, okuma yazma oranı %97 dir. 1-2-3-4-5-6-7-8.sınıflardaki öğrenciler ise Süller İlköğretim okulunda taşımalı olarak eğitimlerine devam etmektedirler.

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:0(266)5241064
  Cep Telefonu:05325706076

  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Armutlu Köyü Sındırgı Forum Tarih
Armutlu Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Armutlu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Armutlu Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
İslami Tatil Köyleri - İhlas Armutlu Tatil Köyü Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 21 Aralık 2010
Armutluyazı Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş