Armutlu Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Armutlu Köyü Pazarcık Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Armutlu Köyü Pazarcık Bilgileri -Armutlu Köyü Hakkında - Armutlu Köyü Tanıtımı -Armutlu Köyü Resimleri
  İlçe: PAZARCIK - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 263 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46700
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Pazarcık
  Web Sitesi

  Armutlu, Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgiler yayınlanacaktır... Köyün Adının Kaynağı: Maraş Kazasına bağlı büyük nahiyelerden biri olan Pazarcık Nahiyesi'ne 1526'da 37, 1563'te ise 50 köy bağlı olduğu çeşitli araştırmalarda geçmektedir. Bu yıllarda köyde 400-500 nüfus yaşamaktadır ve yerleşik hayata geçilmiştir. Bu tarihlerde nahiye idari yapılanma içinde bir yeri, yani şehri ifade etmemektedir. Bir bölgeyi ifade eder. Pazarcık bölgesinde Armudar adı 16.yy'da geçmekte. Pazarcık Öyüğü nam-ı diğer Süphan Deyri adında bir köy de pazarcık nahiyesinin bölgesinde geçmekte. Bu köyde 100 nüfus bulunmakta. Bura bugünkü yukarı pazarcık(eski pazarcık olmalı). Bu bilgiyi verdikten sonra, köyün adının kaynağı ile ilgili olarak: 1-Armudar sözcüğü zaman içinde Armutlu'ya dönüşmüş. Buradaki Armudarın armut sözcüğü ile bir ilgisinin olduğunu söylemek zor. Bu olsa olsa Anadoluda yerleşik hayata geçmiş ve yaşamış uygarlıklardan kalmalı. Rumca Ermenice gibi dillerden gelebilir. Anlamını araştırmak gerekiyor. 2-Coğrafi özelliği nedeniyle çok armut ağacından armutlu, yani armudu olan yerin nitelenmesi sonucu oluşmuştur. KÖYÜN TARİHİ: Bugün köyde yaşayan halk genel olarak sinemili aşiretinin bir alt obası olan ŞIKRAŞANlardır. Şıkraşan, Kara şeyhler anlamına gelir. Bu topluluğun Elbistan üzerinden buralara gelmesi 16. yüz yılla dayanır. 15.16 yüz yıl tahrir defterlerinde Sinemili aşireti Elazığ-Keban-Akgömlek köyünde görülmekte. Sinemili aşireti Elazığ bölgesine Urfa ve Halep bölgesinden geliyor. Sinemili aşiretinin bağlı olduğu ana aşiret bugün Urfa bölgesindeki Milli aşiretidir. Bu aşiretin sünni olduğu araştırmacılarca dile getiriliyor. Sinemililer alevi olup Avuçan ocağına bağlıdır. Pazarcık yöresindeki sinemili köylerinde alevi ocağı olanlar vardır. Bugün köyde yaşayanlar özet olarak böyle bir silsileye sahip. Dolayısıyla buralardaki tarihleri 400-500 yıla varmakta.

  Kültür

  Anadolu Alevi inancına sahiptirler. Gelenek ve Göreneklerini Bu Çerçeve İçerisindedir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 47 km, Pazarcık ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 263
  1997 229

  Köy Nüfusunun Büyük Çoğunluğu Avrupada Yaşamaktadır.

  Ekonomi

  Köyün Asıl ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tahıl ürünlerinden arpa, buğday, mercimek, nohut gibi ürünler; biber, patlıcan, domates gibi geniş bahçeler; kayısı, antepfıstığı, elma armut, zeytin ve bal gibi üzümleri... Zeytinlik alanlar yeni yeni çoğaltılmakta. Nar bahçeleri de son zamanlarda kendini göstermekte. Badem gibi meyve ağaçları da tarım alanları içindedir. Yayla yolları eskide kalsa da üç beş sürü küçük baş hayvancılık ve büyük baş hayvancılık köylülerin bir uğraşıdır. Yur dışında iş bulup oralarda kalanların sayısı da az değildir. Son yıllarda köye geniş, görkemli evler yapılmaktadır. Yurt dışında çalışanların köye olan özlemlerinin bir ifadesi, oralarda geliştirilen hayalin bir yansımasıdır bu durum. Armutlunun yoksul yamaçlarına iyi hayal edilip planlanmış bu evler iyi yakışmıştır. İleride evlerle çevreyi uyumlu bir hale getirecek çevre düzeni çalışmaları da kendini gösterecek gibi. Böylelikle baraj Armutlu'ya biraz uzak düşse de gelecek yıllarda Armutlu o yoksul yamaçlarıyla oraların bir sayfiye beldesi, bir özgün köyü haline gelmeye adaydır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 Bayram İTMEÇ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Armutlu Köyü Pazarcık Forum Tarih
Armutlu Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Armutlu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Armutlu Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
İslami Tatil Köyleri - İhlas Armutlu Tatil Köyü Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 21 Aralık 2010
Armutluyazı Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş