Armutlu Köyü Eşme Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Armutlu Köyü Eşme Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Armutlu Köyü Eşme - Armutlu Köyü Bilgileri - Armutlu Köyü Hakkinda - Armutlu Köyü Resimleri  Armutlu, Uşak ilinin Eşme ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: EŞME - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: KAMİL ÜNAL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 4146311

  Cep Telefonu: 05375600631

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 72 km

  İlçeye Uzaklığı: 8 km

  Rakım: 950 m

  Tarihi
  Köyümüz, Eşmeli Yörüklerinin Umurbuba(Ömer Baba) dağına yerleşen ilk yörüklerindendir.İlk yerleşim yeri olan; şu anda Kalkancı Mevkii denilen Kalkancı Deresi'nin iki tarafında, şu anki Eşmeli Köyü ile birlikte bir Köyden oluşmuştur. O zamanki adı Ergüden'dir.Daha sonraki yıllarda Kalkancı Deresi'nden hayvan sulamak sebebinden dolayı iki yaka arasında tartışma çıkmıştır. Uzun süre süren tartışmalardan dolayı zamanın İlçe Kaymakamı gelerek olaya el koymuş ve derenin muhtarlığa ait olduğunu ve ortaklaşa kullanılacağını belirtmesi üzerine, bir müddet olaylar durmuştur. Bu derenin adı bu günden sonra "Muhtarlık Deresi" olarak anılmış ancak bir müddet sonra köy lehçesinde Motulla Deresi adını almıştır.Tartışmalar tekrar başlayınca derenin doğusunda kalanlar şu anki bulundukları yere yani Kemer Dağı'nın batısına ormanlık alana kaçmışlardır. Burada yerleşim yeri kuran köylüler zamanla hasmı olan eski köylülerinini rahatsız etmeye başlamışlar. Bu baskılara dayanamayan diğer taraf, Umur Buba (Ömer Baba) Dağı'na kaçarak yeni yerleşim yeri kurmuşlar ve köylerinin adı Eşmeli Köyü olmuştur. Kemer Dağı'na yerleşen köylülerin yeni adı ise bu olaydan sonra Ürküden olmuşutur. Bu iki köy zamanında kız alıp vermeden dolayı akraba olduklarndan tekrar barışmışlardır. Ergüden Köyü'nün kalıntıları hala Payamarası, Könnük, ve Kalkancı Mevkilerinde bulunmaktadır.Köyümüzün merkeze bağlı dört mahllesi bulunmaktadır. Tülüler, Halilcikler, Neslihanlar ve Dağ(Ömerler)Mahhallelerdir. Tülüler ve Neslinhanlar Mahalleleri akraba olup, Eşme Yöresine yerleşmiş olan Tülüoğlu Yörüklernidendir. Narlı Köyü'nün akrabalarıdır. Halilcikler ve Dağ Mahalleler Ergüden Köyünde çıkan tartışma sonucu ayrılanlardandır.Köyümüz Kurtuluş Savaşı'ında Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. Köy Merkezinde bulunan Kösükkaya tepesi hem Alaşehir hem de Uşak tarafına hakim bir tepe olduğundan dolayı Yunanlılar tarafından karargah kurulmuştur.Yunanlıların sığınak olarak kullanılmış oldukları Cavur Damı olarak bilinen yer hala köyümüzde bulunmaktadır.Şu anda merkezde bulunan cami lojmanının köşesinde bulunan çeşmenin bulunduğu noktada Yunan Askerleri ile büyük çatışmalar olmuştur.Mustafa Kemal Atatürk' ün önderliğindeki Kurtuluş ordusu Üçpınar Deresi'nde şiddetli çarpışmalar sonucu Yunanlılardan Köyümüzü kurtarmıştır. Neslihanlar mahallesi Neslihan adında bir kadının o bölgeye yerleşmesi sonucu adını almıştır.

  Kültür
  Armutlu köyü düğünlerinde geleneksel yemek olan Keşkek ve Topalak mutlaka pişirilir.Düğün yemekelerimiz:Şehriye veya arpalık çorbası, etli nohut, kuru fasulye, topalak, keşkek, pilav, ayran veya hoşaf, un helvası, turşudan oluşur.Topalak yemeğinin yapılışı:Bulgur bir gün önceden sıcak su içersinde kabartılır.Kabaran bulguru içine çiğ soğan doğrayıp un ile yoğurduktan sonra küçük parçalara ayırıp avuç içersinde yuvarlayarak top top bilye büyüklüğüne getirilir.Yuvarlama bittikten sonra bir gün dinlenmmesi için serilir.Düğün sabahı erkenden çiğ soğan doğranır ve salça ile kızartılarak suyun içersine dinlenmiş olan top halindeki topalakları suyun içine konarak kazan içinde odun ateşiyle pişirilir.İki saat daha pişmiş halde dinlendikten sonra servise hazırdır. Afiyet olsun.Oğlan evinden kız evine gönderilen bayan ve erkek temsilciye kınacı adı verilir. Kız evi kınacılardan değişik isteklerde bulunur. Örneğin kış mevsiminde karpuz; yaz mevsiminde kar istenir. Amaç kınacıyı zora sokmaktır. Kınacı kız tarafının bu olmayacak isteklerini yerine getiremeyince kınacının ayağından ip bağlayarak kınacıyı evin kirişine asarlar. Kınacı zor durumda kalır ve bu zor isteklerin karşısında içki, tatlı gibi karşı tekliflerde bulunur. Ortak nokta bulunurak tatlılar yenir, içkiler içilir. Amaç geleneksel eğlencedir, düğüne renk katmaktır. Düğün ateşi denilen ateş yakılır, ateşin başında kadınlı erkekli geleneksel ve yöresel oyunlar oynanır. Bunların en başında kadın giysisi giyen erkek yüzünü siyaha boyayarak arap oyununu oynar. Bundaki amaç da düğüne renk katmaktır. Düğüne katılan herkes bu sayede eğlenir, güler ve güzel vakit geçirirler.

  Coğrafya
  Uşak iline 72 km, Eşme ilçesine 8 km uzaklıktadır. Merkeze bağlı Tülüler, Neslihanlar, Halilcikler, Cazgırlar, Durmuşlar ve hakkılar gibi mahalleleri vardır. Köy olarak geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Yerleşim olarak da çok dağlık bir bölgedir. Armutlu Köyü Kemer Dağı'nın kuzey, güney ve batı yönlerini çevreler.

  İklim
  Kış ayları soğuk, yaz ayları sıcak olmakla beraber karasal iklim hakimdir. Etrafta bulunan Güney Köy ve Takmak Göleti yapıldıktan sonra kış mevsimi daha ılık geçmeye başlamıştır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1088
  1997 1028

  Ekonomi
  Tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan köylülerimiz daha çok buğday ve tütün ekmektedirler. Ayrıca bir çok köylümüz de yurt dışına çalışmaya gitmektedir. Kilim dokuma önceleri iyi bir gelir getirirken şimdi fabrika dokumaları nedeniyle kazanç getirmemektedir. Ancak köylülerimiz bu kültürlerini hala devam ettirmektedirler, evlerine, eş ve çocuklarına kilim dokuyorlar, hediye ediyorlar.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Kamil Ünal
  1999 - yunus gündüz
  1994 - idris gündüz

  Altyapı bilgileri
  Alt mahallelerinde su olmayan köyümüze şu anda su boruları büyük bir maliyetle döşenmiştir ancak verimli olarak su kullanılamamaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Armutlu Köyü Eşme Forum Tarih
Armutlu Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Armutlu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Armutlu Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
İslami Tatil Köyleri - İhlas Armutlu Tatil Köyü Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 21 Aralık 2010
Armutluyazı Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş