Arkeoloji Neleri Araştırıyor ?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 11 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Arkeoloji Neleri Araştırıyor ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Arkeoloji Neleri Araştırıyor ?

  Eski dönemlere ilişkin günümüze ulaşmış pek çok yazılı belge vardır. Ama bu yazılı belgelerin çoğu vergilere,yasaşara din kurallarına, krallara ve yöneticilere ilişkin bilgiler içerir. Bu belgeleri inceleyerek o dö nemin insanlarının nasıl yaşadıkları bilgisine ulaşamayız. Oysa arkeolojik kazılarla ev kalıntılarını, krallık saraylarını, mezarları ve tapınakları ort Aya çıkararak, sıradan insanlardan soylulara değin bütün insanların nasıl yaşadıklarını öğrenebiliriz.

  Meksika’daki ve Mısır’daki piramitleri Atina’daki Akropol gibi ilginç yapıları, insanlar yüzyıllarca hayranlık ve ilgiyle izlediler. Daha meraklı olan bazı kişilerin bu tür yapıları izlemekle yetinmeyip, onları yakından incelemeye başlamalarıyla arkeoloji doğdu. Bu meraklı kişiler dolayısıyla ilk arkeologlar oldular.

  Toprağın üzerinde yükselen eski yapıları incelemek kolaydır. Ama toprağın derinliklerinde saklı yerleşmeleri incelemek o kadar kolay değildir. Önce bu yerleşmelerin yerlerini saptamakla işe başlamak gerekir. Bazen bir tarlada bulunan kırık çömlek parçaları arkeologlar için araştırmanın ilk adımı olabilir. Günümüzde arkeologlar, uçaktan çekilen fotoğraflardan yararlanmaktadırlar. Tarlalardaki ürünlerin büyüme biçimi de, toprağın altında eski duvarların ya da hendeklerin varlığını gösterebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Arkeoloji Neleri Araştırıyor Forum Tarih
Arkeoloji nedir ne demektir kısaca Tarihi Eserler Antikalar 26 Ocak 2017
Türkiyede Bulunan Arkeoloji Müzelerinin Listesi Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 3 Mayıs 2013
Arkeoloji ile Klasik Arkeoloji Arasındaki Farklar Nedir ? Konu Dışı Başlıklar 20 Mart 2012
Arkeoloji Bilimi Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Konu Dışı Başlıklar 20 Mart 2012
Arkeoloji Bilimi Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 27 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş