Aritmetiğin Tarihsel Gelişimi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 29 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Aritmetiğin Tarihsel Gelişimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aritmetiğin Tarihsel Gelişimi

  İlkçağ Mağara İnsanı ve Aritmetik  İlkçağ insanı (ilkel insan, mağara insanı), rakam ve sayıları kullanmak ihtiyacını duymuştur. Bu devir insanları, ihtiyaçlarını kaydedip saklamasını da biliyordu. Avladıkları hayvanların veya sürüsündeki koyunların sayılarını belirtmek için, yaşadıkları mağara duvarlarına çizikler çizmişler, bir ağaç dalına çentikler yapmışlardır. Bazen de, ipe düğüm atmışlar, veya çakıl taşlarını kullanmışlardır .
  Bu devrin, 13-15 yaşındaki insanı, koyun ve geyik gibi varlıkları, ok gibi eşyaları sayabilmek için, ufak yuvarlak çakıl taşlarına sahip olması, veya kesilmiş bir ağaç dalı (sopa) üzerine çentik yapması icap edecekti. Bir taş veya sopa Üzerinde işaretlenmiş bir adet çentik, tek koyunu ifade ederdi. Belli bir zaman sonra, eğer her bir taş veya çentik için bir koyun yoksa, o insan bir veya birkaç koyunun kayıp olduğunu anlardı. Bu devrin insanları; sayıları bir yere kaydedip saklanmasını da biliyorlardı.
  İlkçağ insanları, sayılar için kil tabletler üzerine çizikler kazmayı, veya kesilmiş ağaç dalına çentikler yapmaya başlamakla, ilk defa, sayıları yazılı olarak ifade etmiş oluyorlardı. İlkçağ insanının kullandığı bu işaretler, rakam ve sayıların ilk yazılı ifadeleridir.
  Bunların yanında; ilkel insanlar, sayıları belirtmek için, değişik ses ve kelimeler de kullanmışlardır. Bugün sayıları belirten standart hale gelmiş sembol (şekil) ve sözcükler vardır. Günümüzde; sayılar, hem 1, 2, 3, ... gibi sembollerle ve hem de; bir, iki, üç, ... gibi kelimelerle ifade edilmektedir. Bugün dört adet kalemi, "dört kalem" kelimesi ile belirtip "4" sembolü ile gösterebiliyoruz.
  Tarih bakımından biraz daha ilerlediğimizde, karşımıza Eski Mısırlılar ve Mezopotamyalılar çıkar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aritmetiğin Tarihsel Gelişimi Forum Tarih
Aritmetiğin Temel Teoremi Konu Dışı Başlıklar 29 Mart 2011
Atomun Tarihsel Gelişimi Hakkında Özet Bilgi Tarihi Bilgiler 8 Şubat 2014
Telefonun Tarihsel Gelişimi Resimli Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 8 Nisan 2013
Radyonun Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgi Bilim & Teknoloji 10 Temmuz 2012
Atom Modelleri Nelerdir - Atom Modellerinin Tarihsel Gelişimi Konu Dışı Başlıklar 4 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş