Argo Nedir, Argo Ne Demektir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Eylül tarafından 1 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Argo Nedir, Argo Ne Demektir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Argo Nedir - Argo Ne Demek

  Argo, belli bir kesimin, genellikle de belli bir meslekten olan kişilerin kendi aralarında oluşturup konuştukları, bu nedenle ortak dili konuşan diğer insanların anlayamadığı özel dile argo (Alm: Argot, gaunesprache; Fr: argot; Ing: slang) adı verilir.

  Yapı bakımından içinden çıktığı ortak dilden farklı olmayan argo da, her dil gibi, sürekli olarak değişir, gelişir. Kimi sözcükleri ölür, toplumsal gelişmelere göre yeni sözcükler kazanır.


  Argo terimi, eskiden, daha çok kaba dil karşılığı olarak külhanbeyi, ayak takımı ağzı için kullanılırdı. Bu anlayış büyük ölçüde değişmiştir. Bugün, külhanbeyi, hırsız, denizci, şoför argosu yanında esnaf, sanatçı argoları da ortaya çıkmıştır.
  Argo sözcükler, ortak dilin ya da bir yabancı dilin sözcüklerine özel anlamlar yükleyerek, yabancı dilden alınan bazı sözcüklerin yapısını bilinçli olarak bozarak elde edilir.


  Argo, sanıldığının tersine, anlam değişiminin güçlü olduğu, nükteli, etkili bir dildir. O kadar ki, argo sözcükler, öbekler, zamanla ortak dilin söz varlığına da girer, ulusça kullanılır. Örneğin, dümen (hile, dolap), dümen yapmak, yelkenleri suya indirmek, dikine tıraş (yalanlarla dolu gevezelik), palavra (uydurma söz ya da haber; uzun ve boş konuşma), omuzlamak (alıp götürmek), yuvarlamak (bir şey yemek), boşlamak (vazgeçmek, peşini bırakmak), kırmak (okuldan kaçmak), inek (çok çalışkan olmak) gibi sözcük ve öbekler argodan anadilimize geçmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Argo Nedir Argo Forum Tarih
Jargon Ne Demek - Jargon Nedir - Jargon Hakkında FrmArtuklu TatLı SöZLük 15 Ekim 2011
Argo Kelimeler, Argo Kelimeler ve Anlamları Nedir, Argo Sözler Hangileridir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 24 Temmuz 2011
Argo Nedir - Argo Hakkında FrmArtuklu TatLı SöZLük 26 Kasım 2009
Konargöçer hayatın özellikleri kısaca Konu Dışı Başlıklar 7 Aralık 2014
Argon kaynakçısı mesleği hakkında bilgi Meslekler Rehberi 30 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş