Ares 1-x fırlatıldı

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Ares 1-x fırlatıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Mekiklerin yerini alması planlanan Arex 1-x roketinin prototipi Florida'daki üsten fırlatıldı.

  [​IMG]

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay mekiklerinin yerini alması planlanan Arex 1-x roketleriin prototipini yaklaşık bir günlük bir gecikmeyle Florida'daki üsten uzaya gönderdi. Füzenin fırlatılışı, kötü hava koşullarından ötürü 24 saat ertelenmişti.

  NASA, uzay programının geleceğine dair belirsizliğe rağmen, Ay'a ve ilk kez Mars'a insan taşıyacak yeni füzenin prototipini ve ilgili diğer teknolojileri deneyecek.

  Emektar uzay mekiği filosunun yerini almak üzere tasarlanan fırlatma aracı Ares 1-x'in test uçuşu 2 dakika 30 saniye sürecek.

  Deneme sırasında Florida Cape Canaveral'deki Kennedy Uzay Merkezinden fırlatılacak füzenin, mekik programındaki katı yakıtın modifiye edilmiş hali olan sadece birinci katı test edilecek, füzenin diğer katı ve kapsülü maket olacak.

  New York'taki Özgürlük Anıtı'ndan 10 metre uzun olan 99,6 metre uzunluğundaki füzenin ikinci katı 45 bin 720 metre irtifaya çıktıktan sonra Atlas Okyanusu'na düşecek.

  Ares 1-x, 2015'ten sonra "Constellation" adı verilen program çerçevesinde uzay mekiğinin yerini alacak "Orion" adlı uzay kapsülünü uzaya götürecek.

  "Constellation" programı çerçevesinde Amerikalılar, Ay seyahatlerine yeniden başlamayı, hatta Mars'a insanlı uçuşlar düzenlemeyi tasarlıyor.

  NASA, boyu yüz metreye yaklaşan yeni füze konusunda üç senedir çalışıyor.

  Cape Canaveral'deki Kennedy Uzay Merkezinde uzay mekiklerini fırlatmak için kullanılan 39B fırlatma rampasında 30 sene aradan sonra ilk kez yeni bir füze bulunuyor. 39B'den iki km uzaktaki 39A rampasında ise Atlantis uzay mekiği 16 Kasımda fırlatılmayı bekliyor.

  Amerikan yönetimi tarafından görevlendirilen bağımsız bir komisyon, NASA'ya, Ay'a tekrar astronot gönderme planlarını gözden geçirmesi gerektiğini bildirmiş, Ares füzesinin yanlış seçim olduğunu açıklamıştı.

  [​IMG]

  [​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ares fırlatıldı Forum Tarih
Balıkesir Karesi İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 14 Haziran 2012
Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu Bilgileri Esenler İstanbul İstanbul Tanıtımı 11 Nisan 2012
Başının Çaresine Bakmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 3 Nisan 2012
Düyun-u Umumiye İdaresinin Osmanlı Ekonomisine Etkileri Tarihi Bilgiler 8 Mart 2012
Kanguru Faresi (Dipodomys) Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 17 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş